Спешни мерки за ускоряване на електронното управление одобри вчера Министерският съвет. Те ще залегнат в пътната карта за реализиране на наскоро приетата стратегия за е-управление. Картата е в процес на съгласуване и предстои да бъде внесена за приемане от МС най-късно през април.
Близо една трета от административните структури са подали данни за предоставяните от тях услуги и възможността те да станат електронни
|
Една от предложените мерки е опростяване на нормативната уредба, съобщи МТИТС. Първата стъпка вече бе направена с приемане на изменения в наредби към Закона за електронното управление Това ще съкрати значително времето за пускането в експлоатация на е-услуги в администрацията. Срокът за актуализация на правната рамка в областта на електронното управление е 2012 г.
Разширяване на функциите на Съвета за административна реформа в посока координация на електронното управление е част от пакета мерки. До края на 2012 година трябва да бъдат реализирани приоритетни комплексни административни електронни услуги за гражданите и бизнеса. От юни 2011 до 2013 г. трябва да започне поетапно внедряване на електронния документооборот в администрациите.
Първите 14 електронни услуги, одобрени от Съвета по вписвания към министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков, са публикувани за обществено обсъждане на интернет страницата на МТИТС. След приключване на общественото обсъждане услугите ще бъдат вписани в регистрите.
Действащите към момента електронни услуги на централни и общински администрации все още не са съобразени със законодателството в областта на електронното управление. 14-те услуги са разработени за общинска администрация Габрово по проект, финансиран от Оперативна програма „Административен капацитет”. Те са свързани с издаване на удостоверения за постоянен и настоящ адрес, за раждане, граждански брак, родствени връзки, за семейно положение, за наследници. Това са едни от най-търсените услуги, свързани с данни от ЕСГРАОН.
Заявленията за услугите ще бъдат публикувани на сайта на МТИТС. Информацията може да бъде ползвана от институции или фирми, които в момента разработват административни електронни услуги. Така подготовката на много ведомства за включване към електронното управление ще бъде ускорена.
32% от административните структури са подали данни за предоставяните от тях услуги и възможността те да станат електронни, като 74% от тях са определили услугите с най-висок обществен ефект, става ясно от доклада, изготвен от МТИТС.
12% от администрациите не предоставят услуги на гражданите и бизнеса по Закона за администрацията, 4 на сто от ведомствата са заявили, че спецификата на услугите, които предоставят, не позволява те да бъдат електронни. Два процента от анализираните администрации отчитат, че предоставянето на услугите им по електронен път не води до реализиране на съществени икономии или приходи за бюджета.
Ведомствата са посочили, че са им необходими между 5 000 лв. и 100 000 лв, за да реализират електронни услуги за срок между 12 и 18 месеца. Тези средства обаче не са предвидени в бюджетите на организациите.
Както винаги съм твърдял модернизацията не идва от е – нещата а идва от хората.
Спешната мярка която трябва да се направи е да се набият каските на дебелогъзите лелки които стоят в администрацията и за нищо не стават!
Веднага ще дам пример какво имам предвид:
Преди няколко седмици трябваше да си сменям адресната регистрация и какво става.
Влизам в общината вътре има три гишета и както винаги 10 лелки които са разпределили по уникален начин работата.
Мога да получа бланката само на първо гише и жената ми казва само да си го попълня като гледам образеца който е само на второ гише (без да ми казва след това къде трябва да дам бланката).
Попълвам я и питам жената какъв адрес да въведа за предишен тъй като предишния ми беше на квартира и не знам дали го имат в МВР..
Попълних си постоянния адрес и се върнах обратно на първо гише където след като мина опашката ми казаха да отида на второ гише.
Обяснявам ви подробно за да разберете с какви сложни препятствия минавам докато си попълня шибаната бланка!
После и направих скандал защо не ми каза че трябва да и предам на нея бланката след като я питах за адреса. Съжалявам че направих дори по – голям скандал, трябваше да подам оплакване срещу въпросната служителка ..
Плащам 220 лв. данъци всеки месец и искам да знам че парите ми не отиват за жилища на безработните (цигани) или за нелюбезните и малоумни лелки в държавната администрация!
и какво правим като няма бюджет ся ?