Архивирането на данни става все по-актуално

Нова продуктово портфолио за бекъп и архивиране във физическа и виртуална среда, както и решения за архивиране на електронни пощи представи у нас Symantec съвместно с Fujitsu.

По силата на глобално стратегическо партньорство от най-високо ниво двете компании предлагат допълващи се решения за сторидж, сигурност и непрекъсваемост на бизнес процесите, стана ясно на семинара „Ден на динамичните инфраструктури с Fujitsu и Symantec”, проведен по-рано тази седмица в София.

Три основни фактора определят в днешните условия начините за съхранение и управление на информацията – това са дедупликация, виртуализация и архивиране.

„Когато избирате решение – питайте за възстановяване, а не за бекъп, защото никой не се интересува как технически се осъществява бекъпът, а как се възстановяват данните в случай на необходимост”, бе съветът към клиентите на Богдан Стефанеску, консултант продажби в Symantec.

Той се спря и на защитата на данни с NetBackup във виртуална среда. „Създаването на облаци е основно предимство на виртуализацията, тя оказа огромно влияние върху процеса на възстановяване на данни”, обясни Стефанеску.

Според него, през следващите няколко години ще се утвърди практиката за създаване на системи за архивиране, поради непрекъснатото нарастване обема на информацията в световен мащаб. „Архивирането на данни вече се превръща във важен инструмент не само за ИТ отделите, но и за търговците, за отделите по човешки ресурси и т.н.”, поясни Стефанеску.

В презентацията си Тодор Тодоров, консултант технологични решения във Fujitsu България, показа новостите в системите за съхранение от серията ETERNUS DX на водещия производител, които са №1 в Япония. Всички модели – от най-ниския до най-високия клас – са напълно съвместими, дори ако се преминава от решения от по-висок клас към по-нисък клас, обясни Тодоров.

През четвъртото тримесечие на пазара ще излязат и най-новите модели S2 от тази серия, при които на практика ще бъдат заменени само контролерите, а това означава, че няма да се налага и миграция на данните, допълни той. Новите предложения (напр. от серията DX400) поддържат и множество софтуерни платформи, което ги прави по-отворени и по-съвместими, обясни Тодоров.

Специално място той отдели и на виртуализацията на сториджи и технологията Thin Provisioning за постепенно надграждане и равномерно разпределяне на натоварването между отделни RAID-масиви. Тодоров цитира и бенчмарк тестове на системите от серията ETERNUS DX, според които те имат най-малко време за реакция в сравнение с решенията на други производители.

Коментар