
Страните с водещи позиции от гледна точка на инвестициите във финтех индустрията претърпяват известни размествания в класацията на първенците през първото полугодие на 2025 г. САЩ остава безспорният лидер, но прави впечатление, че ЕС драстично изостава.
Общо глобалните инвестиции във финтех нараснаха с 6% до 24 милиарда долара през първите шест месеца на 2025 г., според данни на британската компания Innovate Finance.
САЩ остават на позиция номер едно, набирайки 11 милиарда долара финтех инвестиции от над 100 сделки през първата половина на годината.
ОАЕ изпреварва Обединеното кралство в класацията на финтех пазара и заема второто място след инвестиция от 2 милиарда долара от MGX от Абу Даби в крипто борсата Binance.
Обединеното кралство слиза на трето място в с 1,5 милиарда долара инвестиции за периода.
Индия не е далеч назад, като навакса с инвестирани 1,4 милиарда долара, докато Сингапур също отбеляза ръст на инвестициите, които достигат 798 милиона долара.
В Европа през шестте месеца във финтех компании са инвестирани 2,9 милиарда долара, което е увеличение с 28% в сравнение с втората половина на 2024 г. Франция и Германия отбелязват силни резултати, като са привлекли съответно 693 милиона и 668 милиона долара.
„Въпреки по-широката корекция на пазара, окуражаващо е да се видят признаци на стабилизация и устойчивост в цяла Европа“, каза Джанин Хирт, главен изпълнителен директор на Innovate Finance. По думите му, финтех секторът вече е доказал своята стойност. Той е печеливш, създава работни места и е световно признат.
Страните и регионите, които искат да останат на лидерски места в тази област, трябва да продължат да подобрява достъпа до капитал за растеж и иновации.
„Докато изкуственият интелект и граничните технологии доминират в заглавията, финтехът остава най-непосредствената, мащабируема и инвестиционна възможност за растеж, с доказан опит в създаването на фирми-еднорози, разкриването на работни места и формирането на експортни иновации“, казват анализаторите Innovate Finance.
Според скорошно проучване на Boston Consulting Group, приходите на глобалния финтех сектор са се увеличили три пъти повече от приходите на финансовия сектор като цяло през 2024 г., тъй като той навлезе в „ера на зрялост“.
