
Космическите компании изстрелват все повече сателити в орбита около Земята – било то за нуждите на интернет, за изследователски, военни и други цели. Темповете на запълване на околземната орбита със спътници се ускоряват.
През 2025 г. държавите по света изстреляха в орбита 4499 спътника – приблизително с 1700 повече от предходната година, според публикации на експерти, които следят сателитните комуникации, в социалната мрежа Телеграм.
SpaceX отново се превърна в основен двигател на растежа. Нейната мрежа за интернет Starlink е отговорна за изстрелването на 3160 спътника в орбита.
Делът на Starlink се измерва с около 70% от общия брой нови космически апарати, изстреляни през миналата година в орбита около Земята.
Starlink по същество формира по-голямата част от съвременните орбитални съзвездия, задавайки темпото на целия световен бизнес с изстрелване на спътници.
Сред останалите спътници по-голямата част също са свързани със Съединените щати – директно или чрез производство за чуждестранни клиенти.
В същото време Китай е извел в орбита 369 спътника, а други 91 космически апарата са произведени и пуснати в космоса от Русия.
Останалите държави, чиито брой е значителен, се ограничават до изстрелване от няколко десетки спътника до един или два.
Цитираните цифри са запълване на околоземната орбита със сателити са изумителни. И все пак това е само началото – в близко бъдеще темпото ще се ускори с още повече изстрелвания.
