
Повече от 30 преподаватели от 22 образователни институции на територията на Община Русе получиха сертификати за успешно преминат специализиран курс по „Блоково-базирано програмиране на роботи” на церемония в Русенски университет „Ангел Кънчев”.
Обучението се проведе в рамките на проект „Роботилница” – съвместна инициатива на Русенския университет и „Хуауей Технолоджис България”, която се реализира със съдействието на Община Русе, ЦПЛР-Център за ученическо техническо и научно творчество – Русе и Центъра за върхови постижения „УНИТе” – Русе, който бе и домакин на обучението.
В рамките на 6 седмици експерти от Русенски университет „Ангел Кънчев” предадоха своите знания за сглобяването и програмирането на роботи на учителите, а „Хуауей Технолоджис България” осигури на училищата комплекти с микроконтролери и роботи.
Основната идея на проект „Роботилница” е да запознае децата с технологиите и роботиката от ранна възраст. До края на учебната година се очаква стотици ученици от 3-ти и 4-ти клас на училищата в Община Русе да се включат в специалните „Роботилници”.
Сертифицираните педагози ще започнат да обучават третокласниците и четвъртокласниците в сформираните „Роботилници”, а те от своя страна ще се готвят за предстоящото „V-то Общинско състезание по роботика за деца”, което ще се проведе в Русенски университет през май 2026.
По време на надпреварата, която вече се е превърнала в традиция за Русе, малките ИКТ таланти ще трябва да премерят сили в три категории – „Светлинна щафета”, „Следене на линия” и „Роботанци”.
Децата ще демонстрират уменията си за кодиране, работа в екип и управление в синхрон на множество роботи, като ще трябва да преминат с тях по трасета, да следват линии и да изпълняват координирани хореографии.
