TechNews.bg
КонсултантНовиниТоп новиниХардуер и Софтуер

Памет има, но я… няма: как продавачите на РС мамят клиентите

Дефицитът на HDD и SSD развърза ръцете на някои търговци в големите онлайн платформи 

РС пазарът страда от недостиг на памет, което доведе до порочни търговски практики (снимка: CC0 Public Domain)

Търговците на компютри в големите онлайн магазини се изкушиха да печелят нечестно за сметка на клиентите. Вече се предлагат PC-та с облачно съхранение на данни вместо твърди дискове и SSD, което обаче се крие от купувачите.

На фона на недостига на SSD-та, на пазара се появиха компютри с 1 TB или повече памет, но в действителност те съдържат дискове със значително по-малък капацитет – обикновено не повече от 128 GB. Останалата памет е за облачни услуги, абонамент за които търговците включват предварително в цената на компютъра. 

Такива настолни компютри се продават в големите онлайн магазини и не всеки потребител ще може да разбере от описанието, че е включено облачно съхранение вместо реален диск в РС-то.

Памет уж има, но я няма

Компютри с големи дискове за съхранение, които никога не са били инсталирани в тях, започнаха да се продават масово. Според портала Neowin, измамниците, възползвайки се от глобалния недостиг на SSD, предлагат компютри с малки физически дискове и активирани облачни абонаменти на тях.

Освен това, некоректните търговци включват цената на този облачен абонамент в крайната цена на компютъра, така че купувачът плаща за него.

Като правило, такива компютри са оборудвани със SSD дискове, които са доста малки по стандартите на 2026 г. – средно 128 GB. Те често се предлагат с Windows 11, който е известен с огромния си размер – някои версии, след чиста инсталация, могат лесно да заемат 20 GB или повече дисково пространство, или около една пета от общия капацитет за съхранение.

Междувременно, описанията на такива компютри показват, че вътрешният им капацитет за съхранение е 1,1 или 1,2 TB. Макар че това изглежда разумно за мнозина, подобни цифри могат веднага да предизвикат подозрение сред опитните потребители. 

Запознатите с пазарната конюнктура купувачи знаят, че такива носители за съхранение просто няма – нито като твърди дискове, нито като SSD. Например, SSD дисковете се предлагат с капацитет от 64, 128, 256, 512, 1024 (1 TB), 2048 (2 TB) и т.н.

Скрито плащане за облачна услуга

Измамниците, които сглобяват тези компютри, активират абонамент за OneDrive – облачната услуга на Microsoft – върху тях, преди да ги продадат. Обикновено те плащат за облачната услуга за година напред, но без да уведомяват потребителите.

След една година купувачите ще бъдат изправени пред избор: да продължат да плащат на Microsoft или да загубят достъп до файловете, копирани в облака. Всички тези файлове се съхраняват физически в центрове за данни на Microsoft и достъпът до тях е невъзможен без плащане за OneDrive.

Освен това, данните ще бъдат недостъпни, ако потребителят няма интернет връзка. Не на последно място, облакът OneDrive е рисков като дългосрочно съхранение на данните, защото доставчикът може да изтрие потребителски профил, съдържащ файлове отпреди десетилетия.

Спекулации и с паметта на лаптопите

Проблемът с паметта не се ограничава само до настолните компютри – случват се измами и с лаптопи. Например, Neowin откри няколко лаптопа HP с 1,2 TB място за съхранение в Amazon.

В тези случаи продавачите са посочили, че част от това хранилище е за облачно съхранение. Търговците обаче са скрили тази информация доста дълбоко и неясно, за да подведат потребителите.

Измамата не се ограничава само до компютрите на HP – замесени са и други големи марки. Според Neowin, много продавачи участват в този вид измама и това не е явление само в Amazon. Подобни компютри и лаптопи са открити, например, в онлайн магазина Newegg.

Единственият начин да се предпазите от измама е внимателно да прочетете описанието на продукта.

още от категорията

Царски дар по време на дефицит: когато съсед ти даде стария си РС

TechNews.bg

Геймър намери „съкровище” в счупена дънна платка за $50

TechNews.bg

Първи в света PCIe Gen6 SSD, чете със скорост 28 GB/s

TechNews.bg

Изпитана практика: спекуланти задълбочават кризата с паметта

TechNews.bg

Как да избегнем най-често срещаните грешки при избор на SSD

TechNews.bg

Лип-Бу Тан: Недостигът на памет ще продължи до 2028 г.

TechNews.bg

Коментари