Експоненциалното нарастване в производителността на чиповете, известно като „Закон на Мур”, е чудесно нещо, но този закон не може да се прилага за всички области на техниката, предупреди Бил Гейтс миналата седмица.
„Ние всички сме дълбоко объркани от ИТ модела, – каза Гейтс, отговаряйки на въпрос от аудиторията по време на конференцията Techonomy. – Експоненциалното нарастване – това е рядкост.”
Според Гейтс, има отделни сегменти на технологичното развитие, където може да е налице подобно ускорено подобрение. Това обаче е по-скоро изключение, отколкото правило, пише GreenTech.bg.
„Виждаме го, – каза Гейтс, – виждаме го в системите за съхранение с твърди дискове, оптичните влакна, биологичните бази данни, подобренията в софтуера за моделиране. Има някои неща, за които експоненциалното нарастване или ускоряване е типично”.
Но други области, особено ако става дума за енергетиката, не винаги генерират промени с такова темпо. Гейтс спомена за автор на име Вацлав Смил, който предположил, че ако Томас Едисон се прероди днес, той ще се изненада да научи, че батерията и електрическа крушка не са се променили много съществено от времето, когато са били изобретени. Батериите по-специално са се доказали като едно доста „трънливо” предизвикателство, посочи Гейтс.
“Те почти не са се подобрили, – каза Гейтс. – Има сериозни физически ограничения. Аз финансирам няколко стартиращи фирми за батерии и навярно има още поне 50 такива фирми. Но това е много труден проблем. Може би не е решим по какъвто и да е икономичен начин”, смята основателят на Microsoft.