TechNews.bg
Водещи новиниИзкуствен интелектНоваторскиНовиниТоп новини

Учени създават инженер на бъдещето – с изкуствен интелект

Следващата индустриална революция ще бъде задвижвана от изкуствен интелект от самото начало (снимка: CC0 Public Domain)

Изследователи от Масачузетския технологичен институт (MIT) се опитват да създадат инженер с изкуствен интелект на бъдещето. Проектът е обезпечен с финансиране от десетки милиони долари.

Фондация EGI, разработчик на „първата в света платформа за общ инженерен интелект [EGI]”, набра 23 милиона долара в кръг на финансиране от Серия А, с което общата сума за проекта превиши 30 милиона долара.

Платформата EGI комбинира специално създадени големи езикови модели с базиран на физиката контекст и най-добри инженерни практики за решаване на сложни проблеми с проектирането, производството и документацията. EGI трансформира неорганизирани спецификации, разпокъсани знания и остарели инструкции в кратки, структурирани, проверими и изпълними работни процеси за хора и роботи.

Foundation EGI, ръководена от съоснователите Матусик и Майкъл Фошай, надгражда върху интердисциплинарните изследвания на MIT в областта на изкуствения интелект за проектиране и производство. Тяхната основополагаща работа „Модели с големи езикови модели за проектиране и производство”, публикувана през 2024 г., повлия на нова вълна от интелигентни инженерни инструменти.

Фондацията е основана с цел комерсиализиране и внедряване на приложения с изкуствен интелект във всички производствени индустрии, включително автомобилостроенето, тежката промишленост, домакинските уреди, електроинструментите, модерното производство и др.

Д-р Мок Ох, съосновател и главен изпълнителен директор на Foundation EGI, си представя бъдеще, в което хората и машините съвместно проектират със споделен контекст и креативност. Той вярва, че следващата индустриална революция ще бъде задвижвана от изкуствен интелект от самото начало.

още от категорията

AI не си измисля пристрастия – той ги наследява от данните

TechNews.bg

Прогноза: AI балонът няма да се спука, но ще „спихне“

TechNews.bg

AI извлича цифри от научните статии и ги превръща в ползваеми данни

TechNews.bg

Обучават изкуствения интелект да създава по-добри свои версии

TechNews.bg

Изследват опасен AI, способен да се самокопира на други сървъри

TechNews.bg

Китайски прокси услуги предлагат AI моделите Claude с 90% отстъпка

TechNews.bg

Коментари