TechNews.bg
БизнесВодещи новиниНовини

Intel поскъпна от евентуална сделка с AMD

Изпадналият в криза процесорен гигант може да произвежда чипове за своя конкурент

Ако намери клиенти за производствените си мощности, Intel може по-бързо да излезе от кризата (снимка: Intel)

Неочакван ход на Intel може да помогне на изпадналия в криза чипмейкър да се върне по-бързо към печалбите. Акциите на компанията скочиха със 7% след новината, че AMD може да стане клиент на подразделението за производство на чипове по договор Intel Foundry.

Идването на Доналд Тръмп на власт в САЩ отвори нови възможности за американските производители на чипове. Intel, която преминава през труден период в историята си, получи финансова подкрепа не само от правителството на САЩ, но и от SoftBank и конкурента Nvidia.

Дори AMD може да стане клиент на Intel, отбелязва Semafor. Става въпрос за сделка за производство на чипове,  проектирани от AMD, в заводите на Intel.

AMD няма собствени заводи и в момента разчита на партньори като тайванската TSMC и американската GlobalFoundries за договорно производство. Но Intel е заинтересована от разширяване на клиентската си база на този пазар, така че дори сътрудничество между преки конкуренти е приемливо.

Но според източници на Semafor, преговорите между Intel и AMD може да се окажат неуспешни. Дали AMD ще последва примера на Nvidia, като придобие дял в Intel, не е ясно засега. Във всеки случай тези слухове вече доведоха до покачване на цената на акциите на Intel със 7%.

По-рано други източници съобщиха, че Apple, която традиционно има големи резерви от свободни парични средства, също може да стане инвеститор в Intel.

Ако Intel успее да зареди своите американски производствени мощности за чипове с поръчки от клиенти, това би ѝ помогнало да излезе по-бързо от настоящата криза. За самата Intel обаче сътрудничество с AMD би означавало, че помага на основния си конкурент.

още от категорията

AMD завърши 2025 г. с рекорден дял при процесорите

TechNews.bg

AMD пусна ново семейство програмируеми FPGA чипове

TechNews.bg

Процесорите EPYC навлизат все повече в клауд инфраструктурата

TechNews.bg

Nvidia е готова да стане клиент на Intel за производство на чипове

TechNews.bg

Ще хвръкнат ли цените на компютрите? Intel съкращава РС процесорите

TechNews.bg

AMD стартира програма за AI разработчици

TechNews.bg

Коментари