TechNews.bg
БизнесВодещи новиниКариераНовини

Приятел на Илон Мъск е фаворит за шеф на НАСА

Джаред Айзъкман е номиниран отново за поста от президента Тръмп

Джаред Айзъкман отново се ползва с благоволението на Доналд Тръмп (снимка: Jared Isaacman / Xn)

Първият американски гражданин, извършил частна разходка в открития космос, ще ръководи НАСА. Това е приятелят на Илон Мъск – Джаред Айзъкман, който е номиниран за шеф на агенцията от Доналд Тръмп.

Президентът на САЩ обяви, че преноминира Джаред Айзъкман, астронавт и приятел на милиардера и основател на SpaceX Илон Мъск, за администратор на НАСА, пет месеца след като първоначалната номинация на Айзъкман беше оттеглена.



Айзъкман, магнат в електронната търговия, който два пъти е летял в орбита, беше отстранен от разглеждане за най-високия пост в космическата агенция в края на май на фона на нашумяла вражда между Тръмп и Мъск.

Шон Дъфи, секретарят на Министерството на транспорта на САЩ, беше назначен за изпълняващ длъжността администратор на НАСА през юли.

Завръщането на Айзъкман като номиниран от Тръмп за вакантната позиция в НАСА идва около две седмици след като Дъфи обяви, че кани други компании да се конкурират със SpaceX за основния договор на агенцията за кацане на Луната. Това доведе до публичен спор между Дъфи и Мъск за това кой трябва да ръководи космическата агенция.

В отговор на съобщенията, че Дъфи обмисля интегриране на НАСА в Министерството на транспорта, Мъск реагира с коментар онлайн: „Човекът, който отговаря за космическата програма на Америка, не може да има двуцифрен коефициент на интелигентност”.


„Тази вечер имам удоволствието да номинирам Джаред Айзъкман, успешен бизнес лидер, филантроп, пилот и астронавт, за ръководител на НАСА”, написа Тръмп в социалните мрежи. Позицията изисква потвърждение от Сената, където Републиканската партия на Тръмп има мнозинство.

Айзъкман благодари на президента и обеща да служи на страната с чест под ръководството на Тръмп. 

Джаред Айзъкман стана първият гражданин, извършил частна разходка в открития космос. Той направи това на 12 септември 2024 г. по време на мисията Polaris Dawn, която се проведе на височина от приблизително 700 километра.


още от категорията

Най-мощния компютър в света ще бъде разположен в Мемфис

TechNews.bg

Илон Мъск: AI ще замени напълно компютърните работници

TechNews.bg

Илон Мъск: Starship е ракета за планетарна колонизация

TechNews.bg

Мъск: 100 000 души на Марс ще спасят човечеството

TechNews.bg

Macrohard – грандоманският проект на Илон Мъск

TechNews.bg

Илон Мъск иска да свали от престола „лявата” Уикипедия

TechNews.bg

Коментари