TechNews.bg
Водещи новиниНоваторскиНовиниТехнологии

Японска компания влиза ударно на пазара за чипове

Държавната Rapidus планира да започне 2-нм производство през 2027 г.

Rapidus ще произвежда 25 000 силициеви пластини месечно за 2-нм чипове (снимка: Rapidus)

Силен играч от Япония може да размести статуквото на световния пазар за чипове. Държавната компания Radius ще конкурира лидерите в полупроводниковата индустрия с производство на 2-нанометрови чипове още през 2027 г., с планиран месечен капацитет от 25 000 силициеви пластини през 2028 г.

Когато се говори за съвременни технологични процеси в производството на чипове, обикновено се споменават имената на TSMC, Intel и Samsung. Японската компания Rapidus обаче ще усвои напреднал 2-нанометров процес още през 2027 г., съобщи WCCF Tech.

Според бизнес плана, представен на японското Министерство на икономиката, търговията и промишлеността, държавната фирма Rapidus планира да започне производството на чипове по 2-нанометровия процес през втората половина на 2027 г., като пълномащабното производство се очаква през 2028 г.

Производството ще се извършва в съоръжението на компанията в Читосе, Хокайдо, което е проектирано да поддържа както процеса на изготвяне на силициеви пластини на началния етап, така и последващите процеси, включително нарязване и опаковане.

Плановете на Rapidus предвиждат постигане на месечен капацитет от 25 000 силициеви пластини за доста кратък период от време след старта на производството – още през 2028 г.

Подробностите за технологичния процес на Rapidus все още са оскъдни. Известно е, че той ще се нарича 2HP, а плътността на логическите елементи ще бъде 237,31 MT/mm², което е сравнимо с N2 на лидера в полупроводниковата индустрия TSMC.

Ако японската компания реализира успешно амбициозния си план, тя ще се превърне в един от основните играчи на пазара за производство на чипове.

още от категорията

Глобалните продажби на чипове ще достигнат 1 трлн. долара тази година

TechNews.bg

Nvidia е готова да стане клиент на Intel за производство на чипове

TechNews.bg

AI дърпа нагоре индустрията на машините за чипове

TechNews.bg

TSMC прегря от бързи поръчки на чипове за изкуствения интелект

TechNews.bg

Краят на силиция? Започва производство на чипове от нов материал

TechNews.bg

Исторически момент: TSMC започна масово производство на 2-нм чипове

TechNews.bg

Коментари