TechNews.bg
БизнесВодещи новиниНовини

Xiaomi инвестира в софтуерен бизнес

Лей Джун насочи инвестиции на Xioami към Kingsoft – компания, която оглавяваше преди това
Лей Джун насочи инвестиции на Xioami към Kingsoft – компания, която оглавяваше преди това

Xiaomi, третият по големина производител на смартфони в света, започва да инвестира в компании от други сектори на ИТ индустрията. Наскоро президентът на китайския гигант Лин Бин заяви, че Xiaomi ще купи тази година стартиращи компании, разработващи технологии за „умния” дом.

[related-posts]

Първата инвестиция на Xiaomi обаче се оказа придобиването на акции в китайската софтуерна компания Kingsoft, която е част от Tencent Holdings. Сделката на стойност 68 милиона долара осигурява на Xiaomi 2,98% дял в Kingsoft. Любопитен факт е, че основателят на Xiaomi и настоящ главен изпълнителен директор на компанията Лей Джун е председател на борда на директорите и бивш шеф на Kingsoft.

Kingsoft разработва софтуер за корпоративния сегмент, вкл. офис пакет и решения за сигурност, както и игри. Инвестицията в подобна компания дава индикации, че Xiaomi планира да отдели по-голямо внимание на софтуерното обезпечаване на своите продукти.

Xiaomi е най-големият производител на смартфони в Китай и трети на световния пазар. Компанията търси по-силно присъствие на пазарите в чужбина и освен това се стреми да диверсифицира бизнеса си. Наскоро се появиха информации, че Xiaomi планира да произвежда евтини автомобили.

още от категорията

Balkan Services обяви стратегическа инвестиция в BizLink

TechNews.bg

Най-голямата сделка в историята: SpaceX придоби xAI

TechNews.bg

JetHost.BG придобива компания с няколко бранда в САЩ

TechNews.bg

Пазарът на смартфони: Само 1% разлика между Apple и Samsung

TechNews.bg

Спасителна финансова инжекция: Nvidia вложи $5 милиарда в Intel

TechNews.bg

OpenAI се надява на крупна инвестиция от Amazon

TechNews.bg

Коментари