Ситуацията с двете уязвимости, открити в процесорите на Intel, навлиза в нов етап. Сред разкритията на експерти, че почти всички съвременни чипове на компанията крият риск за сигурността, към Intel вече сe предявяват съдебни искове.
Минимум трима ищци съдят компанията, твърди публикация в Gizmodo. И трите съдебни иска са свързани с уязвимостта в процесорите на ИТ гиганта от Санта Клара, Калифорния.
Проблемът касае повечето CPU на Intel, излезли на пазара от 1995 година насам. Двете уязвимости бяха наречени Meltdown и Spectre. Проблемът, в по-малка степен, засяга и част от продуктите на AMD и ARM.
Всички искове към Intel са подадени в САЩ – в щатите Калифорния, Орегон и Индиана. Обвиняват компанията, че не е информирала веднага за уязвимостите, тъй като се предполага, че е знаела за това още през юни м.г.
Нещо повече, появиха се информации, че CEO-то на Intel Браян Крзанич е продал почти всичките си акции – на стойност 24 млн. долара – в момент, когато вече е знаел за наличието на уязвимости.
Не е изключено подобни искове да бъдат подадени и към конкурента AMD, както и към различни производители на процесори с архитектура ARM, отбелязва Gizmodo.
Същевременно, първите тестове след пуснатите софтуерни кръпки показват, че за крайните потребители практически няма проблем, с изключение на определени задачи, при които производителността може да падне с до 50%. Някои специалисти са на мнение, че за пълното отстраняване на уязвимостите е необходима замяна на CPU-то.
Когато открият дефект в някой модел лека кола, изтеглят цялата партида и ги ремонтират. (А понякога налагат милиарди долари санкции – визирам Volkswagen) Когато има дефекти в процесори или софтуер -(например Windows) всичко си е за сметка на потребителите. Иначе, американците са “големи защитници” на правата на гражданите.
Ами ще си купувам от по-малкото зло т.е. процесорите на AMD. При тях може да действа единия вариант от двата Spectre бъга и то само ако е включен eBPF socket филтъра, а този филтър по подразбиране за Linux е изключен. Също може да бъде изключен и по някой от двата начина:
1. echo 0 >/proc/sys/net/core/bpf_jit_enable
2. в sysctl.conf се добавя следния net.core.bpf_jit_enable = 0
При AMD процесориte не се изисква кой знае какво поправяне в ядрото на ОС така, че да се получи съществено забавяне на работата на процесора.
Бах му мамата. Сега разбирам що в мойта бакалница бизнеса замря. От ЦПУ-то ще да е.
29 Oct 2017
Smith (Stacy J)Officer
Sell 413,708 $44.19
29 Oct 2017
Bryant (Andy D) Chairman of the Board
Sell 89,087 $44.8
28 Nov 2017
Krzanich (Brian M)
Chief Executive Officer Sell 242,830 $44.56
28 Nov 2017
Krzanich (Brian M)
Chief Executive Officer Sell 101,580 $44.05
28 Nov 2017
Krzanich (Brian M)
Chief Executive Officer Sell 20,625 $44.05
28 Nov 2017
Krzanich (Brian M) Chief Executive Officer Sell 134,350 $44.05
28 Nov 2017
Krzanich (Brian M)
Chief Executive Officer Sell 65,000 $44.05
28 Nov 2017
Krzanich (Brian M) Chief Executive Officer SELL 322,580 $44.05
И от гъде ще купуват ако не от картела ?
Лъже те паметта. ARM базираното руско CPU е не е от вид ARM64. На практика основният им процесор “Эльбрус” си се произвежда по напълно уникална руска технология.
Ако неме лъже памета. Руското CPU е ARM базирано :)т.е. И то е в общия кюп :).
Ха-ха ти лично от къде ще купуваш процесорите си?
Сега разбирам, защо руснаците си направиха собствен процесор за военни и граждански цели….
Така им се пада на компании, които през 2012 г. сключиха картелна сделка с Майкрософт и спряха да предоставят фирмуеър и спецификации на Линукс за разработените от тях процесори с намалено енергопотребление. Сега на хората като им спадне производителността с от 30 – 68 % и вече никога няма да купуват от тях.