
Производството на смартфони в световен мащаб се увеличи през второто тримесечие на годината – както спрямо първото тримесечие (4%), така и на годишна база (4,8%), сочи нов доклад на анализаторската компания TrendForce.
Ръстът на пазара е улеснен както от сезонно увеличение на търсенето, така и от нормализиране на складовите наличности – в частност, с продуктите на китайските производители Oppo и Transsion.
Сезонната маркетингова активност през втората половина на годината би трябвало да помогне за поддържане на постоянен растеж на производствените обеми, според анализаторите на TrendForce.
Програмата за субсидиране на покупките на смартфони в Китай през първото тримесечие на тази година осигури краткосрочно увеличение на търсенето на модели от среден и нисък клас, сочи докладът. Това позволи и по-бързо разчистване на складовете от готови продукти.
В същото време ограниченото въздействие на субсидиите върху общата картина на пазара за годината не дава основание този фактор да се счита за твърде сериозен, коментират анализаторите.
Шестте водещи производители на смартфони заедно контролират около 80% от световния пазар през второто тримесечие. Samsung запази лидерството си, но обемът на производството му намаля с 5% последователно до 58 милиона бройки.
Спадът при Samsung се дължи до голяма степен на “охлаждане” на търсенето след скока му по време на пускането на нови флагмански модели с тази марка. Като цяло, корейският производител завърши второто тримесечие с пазарен дял от 19%.
Apple, въпреки че запази второто си място с 46 милиона доставени смартфона, намали обемите си на производство с 9% спрямо предходното тримесечие, поради сезонен спад в търсенето в очакване на новото поколение iPhone.
На годишна база (спрямо второто тримесечие на 2024 г.), обемите на производство на смартфони на Apple все пак нараснаха с 4%, благодарение на доброто търсене на iPhone 16e.
През май американската компания се насочи към по-сериозни отстъпки в Китай, за да съживи търсенето на местния пазар, и в комбинация със субсидии това ѝ позволи да поддържа обемите на продажби на нивото от миналата година. Apple завърши тримесечието с 15% от световния пазар на смартфони.
Xiaomi заема трето място с дял от 14%, като не е чак толкова назад от втория. Китайската компания пусна на пазара през второто тримесечие 42 милиона смартфона. Тази статистика включва и продукти с марките Redmi и Poco.
Спрямо предходното тримесечие, обемите на производство на смартфони на трите марки – Xiaomi, Redmi и Poco – се увеличиха с 1%. В допълнение към субсидиите на китайския пазар, продажбите бяха подкрепени от пазарите на Латинска Америка и Африка.
Извън челната тройка се наблюдава солидно увеличение на обема на доставките. Например, Oppo, включително марките OnePlus и Realme, регистрира 35% ръст до 37 милиона устройства, увеличавайки производството си след корекция на запасите в предишни периоди. Това позволи на Oppo да заеме четвърто място на световния пазар на смартфони с дял от 12%.
Подобна динамика демонстрира Transsion с марките си Tecno, Infinix и Itel, която увеличи обемите на производството си с 33%, в сравнение с първото тримесечие – до 27 милиона бройки. Това ѝ позволи да затвърди петото си място с дял от 9%.
Типично, Vivo има подобен дял, като пусна 26 милиона смартфона на световния пазар през второто тримесечие, но се ограничи до само 8% последователен растеж (спрямо първото тримесечие).

