
Телерик Академия обяви стратегическо партньорство с Icanpreneur – AI платформа за валидиране на продуктови идеи, която подпомага екипи и стартиращи компании да преминат от концепция към доказана продуктова стратегия с по-нисък риск и по-голяма яснота.
Партньорството идва в отговор на тенденциите, свързани с масовото навлизане на изкуствения интелект в разработката на дигитални продукти и нарастващия натиск на организациите да съкращават времето за пускане на продукти на пазара.
Според водещи експерти в областта като Марти Кейган и Тереза Торес, в практиката значителна част от времето на продуктовите мениджъри остава фокусирана върху разработка, докато валидирането често е второстепенен процес. Това води до решения, базирани на предположения, и до функционалности без доказан пазарен ефект.
Продуктовите практики показват, че процесът на валидиране на идеи обикновено отнема между 2 и 8 седмици, включително идентифициране на клиентски проблеми, провеждане на интервюта и изграждане на доказателствена база.
С помощта на AI инструменти като Icanpreneur, тези стъпки могат да се ускорят значително, като се намали времето за вземане на решения и се повиши точността на стратегическите продуктови избори.
В рамките на сътрудничеството платформата ще бъде интегрирана в програмата Upskill Product Management на Телерик Академия. Участниците ще работят със структурирана AI-подкрепена методология за откриване, валидиране и доказване на продуктови хипотези още преди фазата на разработка.
Upskill Product Management е практическа програма, насочена към продуктови и проектни мениджъри, бизнес и технологични специалисти, както и към предприемачи, които искат да изграждат и развиват дигитални продукти с реална пазарна стойност.
Обучението комбинира работа по реални продуктови казуси със съвременни PM практики – от откриване и валидиране на идеи и пазарни проучвания до управление на целия продуктов жизнен цикъл и вземане на стратегически решения.
С включването на Icanpreneur програмата разширява фокуса си върху ранната фаза на валидиране, като предоставя достъп до AI асистента IVA – инструмент, който подпомага процесите по идентифициране на реални клиентски проблеми, анализ на потребителски интервюта и изграждане на доказателствена база за стратегически продуктови решения.
„AI не е просто ускорител – той е начин продуктовите мениджъри да мислят стратегически и да намалят риска. Телерик Академия е първата институция, която въвежда тази нова дисциплина като част от своята програма за продуктови мениджъри”, каза Веско Колев, CEO и основател на Icanpreneur.
„В ерата на изкуствения интелект никой не може да работи както досега. Продуктовите мениджъри се нуждаят от асистент със суперсили и точно това предлага Icanpreneur”, допълни Николай Казмин, CTO на Domestina и водещ лектор в програмата Upskill Product Management.
