TechNews.bg
E-общество

ЕС проправя пътя за бързи комуникации



Европейската комисия прие предложение за избор на система за мобилни сателитни услуги на европейско равнище, съобщи порталът evropa.bg. Ако бъде приет от Европейския парламент и Европейския съвет на министрите в сферата на телекомуникациите, този нов изборен механизъм ще позволи услуги като мобилната телевизия, широколентовите данни и комуникациите в случай на спешност да се развиват равномерно в Европа след 2009 г.
Общият пазар за космически приложения е на стойност от около $70 млрд. в цял свят и с ръст от около 7% на година. Мобилните сателитни системи могат да осигурят редица модерни услуги и достигане на отдалечени области, които до този момент са изпитвали затруднения в обслужването.
Съществуващите международни регламенти за сателитни комуникации не покриват лицензирането. Според настоящите правила на ЕС за телекомите, изборът на оператори е по същество национален, което води до различни национални подходи за избор и оторизация. Това създава риск за ръста на паневропейските мобилни сателитни системи.
Ако бъде приет от парламента и съвета, предложеният механизъм ще гарантира съществуването на един, а не на 27 пазара за мобилни сателитни услуги в Европа, посочват от Европейската комисия.
Заинтересованите страни и държавите-членки подкрепиха категорично предложението за общоевропейска координация, тъй като сателитните комуникации надминават държавните граници и съвместните национални действия ще доведат до спестяване на средства. Такава координация ще създаде и по-ефективно използване на спектъра и ще намали риска от вредни смущения, заключава публикацията.

Коментари