TechNews.bg
Водещи новиниНовиниХардуер и Софтуер

Изкуственият интелект скоро ще превземе РС-тата

Повечето нови процесори от 2024 г. ще включват блок за AI изчисления
(снимка: CC0 Public Domain)

След няколко години повечето компютри на пазара ще имат изкуствен интелект. Производителите ще вградят в тях хардуерни модули с поддръжка на AI изчисления, прогнозират анализаторите на пазара.


Изкуственият интелект бързо завладява нови пазари. През следващите години повечето компютри ще имат вградена поддръжка на AI. Според прогноза на IDC, до 2027 г. около 60% от всички компютри, доставени на пазара, ще имат AI хардуер.

Това означава, че процесорът или SoC чипът ще включват специално устройство за работа с изкуствен интелект, или т.нар. NPU блок, поясняват анализаторите. Сега такъв модул е ​​наличен в процесора Ryzen 7040/8040 на AMD и най-новите процесори Meteor Lake на Intel.


[related-posts]

Вероятно повечето нови процесори, които ще бъдат представени през 2024 г., също ще имат съответен AI модул. Освен това на пазара тази година се очаква SoC платформата Snapdragon X Elite за компютри с Windows, която също ще включва блок за AI изчисления.

още от категорията

Провал в тестове за сигурност – никой не може да контролира суперинтелект

TechNews.bg

AI агент Kiro разработва самостоятелно софтуер

TechNews.bg

Три принципа, без които изкуственият интелект ще полудее

TechNews.bg

Персоналните компютри също ще поскъпнат – поне с 20%

TechNews.bg

AI анализира разговорите в затвора, предотвратява престъпления

TechNews.bg

AI за умно управление на градските паркове и зеленина: Мадрид се пробва

TechNews.bg

Коментари