
В близко бъдеще може да забравим за ежедневното зареждане на смартфоните, а екраните на лаптопи и телевизори да станат още по-реалистични (снимка: CC0 Public Domain)
Омръзна ли ви да зареждате мобилните си устройства всеки ден? Скоро този досаден ангажимент може да отпадне от ежедневието ни. Нова дисплейна технология има потенциал да направи смартфоните, таблетите и лаптопите много по-издръжливи, а картината на телевизорите – още по-качествена.
OLED панелите вече се използват дори в евтини смартфони, но когато бъдат внедрени новите матрици, можем да очакваме значително удължаване на времето за работа на мобилните устройства. Освен това новите дисплеи имат гигантска плътност на пикселите и могат да показват изображения с много висока резолюция, което ще е от полза и за телевизорите.
Нови, икономични смартфони
Учени от Южна Корея разработиха технология, която потенциално може значително да увеличи живота на батериите на смартфони и таблети и да позволи на телевизорите напълно да заменят киносалоните. Екип от университетите Ханянг, Йонсей и Соганг е измислил начин да намали консумацията на енергия на OLED екраните и драстично да увеличи разделителната им способност, съобщи за разработката Nature Science.
OLED екраните се използват в много смартфони, както от най-висок клас, например Samsung Galaxy S25 Ultra и Apple iPhone 16 Pro Max, така и бюджетни като Xiaomi Redmi Note 10S. Екранът на всяко мобилно устройство е основният консуматор на енергия, независимо по каква технология е направен.
Южнокорейските учени са успели да намалят електрическите смущения между пикселите в OLED матрицата. Това води както до увеличаване на разделителната способност, така и до намаляване на енергията, консумирана от екрана.
Учените са приложили метод, наречен микролитография, който се използва за структуриране на материали на микроскопично ниво. С негова помощ те са въвели в OLED матрицата малък молекулен транспортен слой (SI-HTL), интегриран в силиций.
Допълнителни ползи
OLED екраните консумират по-малко енергия, в сравнение с класическите LCD панели, тъй като не изискват допълнително фоново осветление. Самите те излъчват светлина, когато през тях преминава ток. Със своята разработка учените от Южна Корея подобряват това ключово конкурентно предимство на OLED панелите.
Освен това учените са преодолели един от основните недостатъци на OLED дисплеите – влошаването на качеството на изображението с увеличаване на плътността на пикселите, причинено от електрическо пресичане между съседни пиксели. Новата корейска технология позволява увеличаване на плътността на OLED екраните до невиждани досега стойности, което ще подобри още повече тяхната разделителна способност и съответно качеството на картината.
Проведените тестове показват, че плътността на пикселите може да бъде увеличена до 10 хиляди ppi при диагонал от 6 инча. За сравнение, екранът на актуалния iPhone 16 Pro с диагонал 6,3 инча има разделителна способност 2622×1206 пиксела и плътност 460 пиксела на инч (ppi).
Не само за смартфони
Разработката на корейските учени потенциално може да даде значителен тласък на развитието на OLED екраните и навлизането им във всички ежедневни устройства, които имат дисплей. Например, виртуалната и разширената реалност могат да станат много по-реалистични, благодарение на шлемовете с нови OLED екрани.
Повишената разделителна способност може да бъде полезна и при телевизори и монитори с OLED матрици, а минималната консумация на енергия ще остави в миналото ежедневното зареждане на смартфоните. Възможно е в бъдеще новите матрици да станат част от умните очила.
Разработчиците не се ангажират със срок за комерсиализиране на технологията. Не е ясно на какъв етап е разработката, колко по-евтини или по-скъпи за производство ще бъдат новите OLED екрани.
Но тук на помощ могат да дойдат китайските производители. През ноември 2024 г. доставчикът на телевизори TCL усвои масовото производство на OLED екрани, използвайки технология за мастиленоструен печат. Очаква се този метод на производство да намали значително цената на OLED матриците, което от своя страна ще доведе до по-ниски цени на телевизори, монитори и други устройства, оборудвани с такива дисплеи.