БАИТ създаде работна група за изкуствен интелект

Изкуственият интелект е все по-важна тема за бизнеса и обществото
(снимка: CC0 Public Domain)

С навлизане на изкуствения интелект в различни сфери на бизнеса и всекидневието, представители на европейски браншови асоциации, българската държавна администрация и медиите започнаха да търсят експертно мнение от БАИТ. В отговор Асоциацията създаде работна група „Изкуствен интелект”, в която участват представители на компаниите-членки с различна експертиза.

Председател на работната група е Иван Дудин от Balkansworks, а заместник-председател – д-р Галя Манчева от Ai Advy, съобщиха от БАИТ. Сред темите, по които работи групата, са: регулаторно съответствие с Регламент (EU) 2024/1689, киберсигурност и големи езикови модели (LLM).

В последните 3 седмици експертите от групата обсъждат и формулират становища по различни теми и документи, свързани с регулациите на национално и европейско ниво. Работната група е на разположение в случай на нужда от разясняване на специфичната материя и вече активно участва и във форуми, свързани с изкуствения интелект.

На 9 май, по време на „Европейски цифрови иновационни дни в образованието”, заместник-председателят на групата д-р Манчева ще участва в панела „Нови технологии и приложенията им в образованието – Изкуствен интелект”. Събитието се организира от Европейския цифров иновационен хъб „Тракия” и Институт GATE.

Коментар