
Гигантът в електронната търговия Amazon преименува своето съзвездие от сателити Project Kuiper на Amazon Leo. Освен това компанията ускорява разгръщънето на сателитната си мрежа, за да скъси дистанцията от лидера Starlink.
Подразделението, което работи с правителствени клиенти, също промени името си: вече се нарича Leo for Government, съобщиха от компанията, която се очертава като сериозен конкурент на Starlink.
От над 3200 планирани сателита, 153 вече работят в орбита. Amazon Leo планира да увеличи темпото на изстрелване на нови сателити.
Неотдавнашното, напълно успешно изстрелване на ракетата New Glenn на Blue Origin, включително приземяването на първата степен, беше значителна стъпка в ускоряване на програмата.
Amazon поръча 12 изстрелвания от Blue Origin с опция за още 15, което би трябвало рязко да ускори разгръщането на бъдещата ѝ широколентова, сателитна интернет мрежа.
Името Leo директно се отнася до ниската околоземна орбита, където ще работи съзвездието.
Социалните медии вече са пълни с шеги за това дали Amazon ще има собствена Amazon Geo (геостационарна орбита) и други вариации, ако компанията реши да усвои по-високи орбити.
