TechNews.bg
Водещи новиниКосмосНоваторскиНовини

Започва строежът на първия частен космодрум в Русия

Той е проектиран за чести изстрелвания на леки и ултралеки ракети-носители

(графика: Space Energy)

Руската частна космическа компания Space Energy обяви планове за изграждане на космодрум в Приморски край в далекоизточния федерален окръг. По план строителството следва да започне през 2026 г.

Очаква се първият частен космодрум в Русия, „Приморски“, да бъде използван за изстрелване на ултралеки и леки ракети-носители за суборбитални мисии, включително научни и технологични изстрелвания. Проектният му капацитет ще бъде до 50 изстрелвания годишно.

Приморски край е избран, тъй като местоположението му е подходящо за изстрелване – то предлага значителни балистични предимства, включително ефективни траектории до слънчево-синхронни и полярни орбити, безопасни зони за кацане на етапи над морето и широк спектър от налични орбитални мисии.

Космодрумът ще бъде построен с помощта на модулен дизайн, който – в комбинация с компактната му архитектура – значително ще намали капиталовите и оперативните разходи.

Space Energy съобщи, че космическата индустрия е в процес на фундаментална трансформация поради прехода от редки изстрелвания на тежки ракети към по-чести изстрелвания на ултралеки ракети-носители.

За разлика от държавните космодруми, първоначално проектирани за тежки ракети-носители и подлежащи на сложни одобрения и високи оперативни разходи, частните космодруми предлагат гъвкаво планиране и по-ниски разходи.

Очаква се новият космодрум да допълни държавната космическа инфраструктура, намалявайки натоварването на съществуващите обекти.

Space Energy планира да изстреля от стартовата си площадка собствена ултралека ракета-носител „Орбита“, способна да достави до 250 кг полезен товар в ниска околоземна орбита и до 150 кг в слънчево-синхронна орбита.

Компанията заяви, че ако проектът е успешен, изстрелването може да се състои през 2026 г., въпреки че първоначално е било планирано за 2027 г.

още от категорията

Сателитните оператори започнаха война за „територия“

TechNews.bg

Консолидация в сателитния бизнес: Amazon купува Globalstar за 11,57 млрд. долара

TechNews.bg

Рояци пико-сателити ще свързват телефоните ни през космоса?

TechNews.bg

Задава се германска алтернатива на Starlink с участието на Rheinmetall

TechNews.bg

Европейски технологични гиганти сформират космически алианс

TechNews.bg

Робот-охранител ще брани руски космодрум

TechNews.bg

1 коментар

:o) 13/05/2026 at 12:00

А какво стана със строежа на мощните процесори ВОДКА БАЙКАЛ? Щяха да стават световна сила в компютурите?
Ушанки, мраз и водку навсегда…това ще стане и с тоя кАсмадрум.

Чукча мечтатель, Чукча не постигатель…

Отговор

Коментари