Нова разработка на компанията Universal Display ще направи възможно производството на сравнително евтини OLED екрани с голям диагонал на екрана. Наскоро разработчикът показа усъвършенстваната в продължение на няколко години технология P²OLED.
В рамките на проекта инженерите на компанията са създали разтворими флоуоресцентни материали за OLED (дисплеи с органични светодиоди), които откриват пътя към нова технология за създаване на дисплеи, използваща разтвори.
Казано другояче, дисплеите ще могат да се печатат чрез струйна технология, например. Това ще поевтини производството и ще позволи създаване на по-големи OLED екрани и осветителни панели.
Разтворими флоуоресцентни материали разкриват пътя за производство на евтини OLED дисплеи с по-голям диагонал от сегашните |
Подробности за технологията бяха разкрити по време на конференцията IDMC 2011 (International Display Manufacturing Conference), която се проведе по-рано тази седмица в тайванската столица Тайпе.
Няколко числа характеризират възможностите на новите материали. Така например, зеленият компонент на системата P²OLED има ефективност 68 cd/А (кандела на ампер) и живот 175000 часа, което е 1,3 пъти повече отколкото постижението от есента на миналата година.
Червеният компонент пък достига 18 cd/А и време на живот 125000 часа, или двукратно повече от предходния образец. Синята съставка се характеризира с ефективност 29 cd/А и живот 8000 часов – повишаване с 1,6 пъти.
Едновременно с тези подобрения, специалистите са успели да намалят работното напрежение на дисплея. Всичко това приближава параметрите на новата технология до тези на сегашното вакуумно-базирано производство.
Е няма как да няма подобрение в тази насока. Все пак това е следващият етап в ТВ-та и сигурно ще има още новини и нови подубрения
Ашколсум, Евала, Аферимс, Машаала ;)))))