Ръст на лицензирането на използване на музика в България от страна на различни бизнес начинания отчита доклад на организацията на артистите-изпълнители и музикални продуценти (ПРОФОН) за първото полугодие.
От началото на 2011 г. до края на месец юни от използване на музика от страна на радиостанции, телевизии, заведения, ресторанти, хотели и др. са събрани близо 3 млн. лв. за носителите на сродни на авторското права в музиката – певци, музиканти, звукозаписни компании и лейбъли.
Докладът, озаглавен „Тенденции в колективното управление на правата на артистите-изпълнители и музикални продуценти в България през 2011 г.” показва известно подобряване на бизнес средата за правоносители, що се отнася до възнаграждения за използване на техните звукозаписи и видеоклипове.
Рязко са се увеличили и приходите за правоносителите, след като от началото на годината, ПРОФОН е изплатила близо 2.6 млн. лв. за българските и чуждестранни музиканти и звукозаписни компании или средно по 14 200 лв. на ден. Това е резултат и от рекордното разпределение на възнаграждения на обща стойност 5.5 млн. лв., което дружеството обяви в края на 2010 г.
От началото на годината ПРОФОН е лицензирала използването на музика в над 100 медии у нас (интернет, радиостанции и телевизии), както и в над 2500 търговски и туристически обекти.
Само за първите шест месеца, приходите за музиката в заведения, ресторанти, хотели и магазини формират 766 хил. лв., което е повече от възнагражденията от сектора, генерирани за цялата 2010 г. (755 хил. лв.). Причина за това е про-активното поведение на организацията – със съдействието на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) и регионалните й структури са проведени срещи с представители на туристическия бранш в 12 града.
Екипът на ПРОФОН откри временни приемни на различни места по страната, а в същото време бе създадена и мрежа от регионални представители, които консултират и съдействат при сключване на договори.