Първа компания с разрешение за добив на лунни ресурси

Микророувърът Tenacious на ispace-Europe ще събира почва от Луната
(снимка: ispace-Europe / Instagram)

Базираната в Люксембург компания ispace-Europe стана първата организация с официално разрешение за добив на лунни ресурси, съгласно Закона за космическите ресурси на Люксембург от 2017 г.

Разрешението е издадено от Министерството на икономиката на Люксембург и позволява управление на микророувъра Tenacious за целите на предстоящата мисия, чието изстрелване е планирано за средата на януари 2025 г.

Основната мисия на микророувъра ще бъде да събира и транспортира лунна почва съгласно договор между ispace-EUROPE и американската космическа агенция НАСА, подписан през 2020 г., уточнява Space Daily.

„Това разрешение е исторически момент за Европа в изследването на космоса, тъй като позволява за първи път търговски дейности по добив на космически ресурси”, каза Жулиен Ламами, главен изпълнителен директор на ispace-Europe.

Микроровърът Tenacious, съфинансиран от Люксембургската космическа агенция чрез договор с Европейската космическа агенция по програмата LuxIMPULSE, ще ще бъде доставен на Луната от модула за кацане Resilience. Апаратът има компактни размери: височина – 26 см, ширина – 31,5 см и дължина – 54 см, а теглото му е около 5 кг.

Tenacious е изработен от пластмаса и подсилен с въглеродни влакна. Оборудван е с HD камера за заснемане на лунната повърхност. Специално проектираните колела ще осигурят стабилно движение по лунната повърхност, а управлението ще се осъществява чрез модула за кацане.

„Това разрешение не само бележи историческа стъпка към отключване на потенциала на лунната икономика, но също така потвърждава ролята на Люксембург като пионер в определянето на правната и регулаторна рамка, необходима за развитието на търговски космически дейности”, каза Лекс Делес, министър на икономиката на Люксембург.

Коментар