Intel води технологиите към екстремни нива

Intel търси следващите големи крачки, които пренасят компютърните технологии до нива на производителност с много по-ниско потребление на енергия, отколкото е възможно днес, стана ясно на форума за разработчици IDF в Сан Франциско.

Концептуалният Near-Threshold Voltage Processor може да се захранва само от слънчева клетка при ниски натоварвания

Near-Threshold Voltage Processor, например, използва нови ултранисковолтови схеми, които значително намаляват енергопотреблението. Този концептуален процесор работи по-бързо, когато е необходимо, но намалява мощността до под 10 миливата, когато натоварванията са ниски и могат да се захранват само от соларна клетка с размера на пощенска марка.

Резултатите от експеримента с подобен чип ще помогнат при създаване на продукти с 5 пъти по-ниска консумация на енергия. Целта на Intel Labs е да намали енергийното потребление със 100 до 1000 пъти за приложения, свързани с обработка на масиви данни, и да осигури терафлопова производителност на устройства с джобен размер.

Hybrid Memory Cube намалява 7 пъти енергийното потребление на паметите

Hybrid Memory Cube използва групирана конфигурация на чипа памет, която оформя компактен “куб” и използва нов, високоефективен интерфейс. В резултат на тези подобрения е намалено рязко енергийното потребление за трансфериран бит, като същеврeменно се поддържат нива на трансфер от един трилион бита в секунда.Друга технология на компанията, Hybrid Memory Cube, представлява концептуална DRAM памет, разработена съвместно с Micron. В нейното проектиране е приложен нов подход, който осигурява 7-кратно подобрение на енергийната ефективност, спрямо днешните DDR3.

Новата памет може да доведе до значителни подобрения при сървъри, оптимизирани за облачни технологии, както и при ултрабук компютри, телевизори, таблети и смартфони.

Коментари по темата: „Intel води технологиите към екстремни нива”

добавете коментар...

  1. radiko

    Banjo не си забелязал главното заради вторичното а именно
    ултранисковолтови схеми това прави намалената консумация. софтуерните икономии са като спойлерите при автомобилите , за декорация

  2. Rado

    Kolegi, tuk spora prosto nqma smisal ! V tazi statiq se govori za masoviq potrebitel, ot koito idvat i po-golqmata 4ast ot dohodite na kompaniqta !
    A za po-slojinite sistemi – vreme ima !

  3. user4523

    Трябва да се мисли позитивно а това събитие с енергоспестяването е много важна крачка напред. Potrebitel добре казано с теб съм.

  4. Banjo

    Искам да мисля позитивно, но аз имах предвид използване нонстоп на процесора на 90-100%, не само за моят личен компютър, а и за големите центрове за данни, хостинг, колокация, наети сървъри, разплащателни системи и много други, които работят при огромни натоварвания нонстоп с години. Тази идея за икономия на енергия, чрез понижаване на производителността не е никакво сериозно решение на проблема. Трябва много други технологии да се усъвършенстват.

  5. Potrebitel

    И колко от 8-те милиарда население на Земята си натоварва процесора 24 часа. Не е ли по-добре да се хибернира до състояние на почти бездействие и при натискане на бутона да стартира компютъра мигновено. Това искат потребителите и това разработва Интел. Майкрософт също. Мисли позитивно

  6. Banjo

    Каква ползва от тези псевдо върхови демонстрации ? При положение, че се използва процесора на 90-100% при постоянно натоварване по 24 часа нонстоп и какъв плюс ми дава намаляването на мощността при по-малко натоварване или бездействие – отговор никакъв.

Коментар