В София ще бъде построен технопарк с европейско финансиране на стойност 50 млн. евро. Средствата са осигурени от Оперативната програма "Конкурентоспособност", съобщи вчера заместник министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов.
Променената концепция за финансиране на технологични паркове – от подбор на конкурентен принцип към това цялото финансиране от 50 млн. евро да се вложи в един пилотен проект – умножава шансовете за успех на инициативата, поясни Ангелов по време на конференцията „Forum Sofia – Sustainability more than green”, организирана от Българския съвет за устойчиво развитие.
Концепцията за технологичния парк предвижда обединяване на едно място на цялата необходима инфраструктура, която да гарантира успешно създаване и реализация на нови технологични решения с приложение в бизнеса. Това трябва да се случи в тясно взаимодействие между държавата, научната общност и бизнеса.
"Фокусът на бъдещия технологичен парк ще бъде поставен именно върху пазарната реализация на иновативните продукти", каза Ангелов.
В дискусиите до момента са идентифицирани пет сектора за специализация на технологичния парк, които отразяват и националните приоритети в областта на индустриалното развитие. Това са информационни и комуникационни технологии, т.нар "чисти технологии", здравеопазване и медицина, земеделие и храни и технологии в промишленото производство.
Част от финансирането ще бъде заделено за конкретни проекти, които се реализират в рамките на технологичния парк. Заедно с работата по развитие и реализация на иновативните идеи, паркът трябва да предлага и различни бизнес услуги – намиране на партньори, маркетинг, юридически съвети, финансово-счетоводна помощ, управленски консултации, обучения и др.
София е избрана за място, където ще се изгражда парка, тъй като столицата концентрира на едно място разнообразен бизнес, научен потенциал, добра логистична и комуникационна инфраструктура. Впоследствие подобни проекти могат да се реализират и в други градове на страната.
Изграждането на технологичния парк в София трябва да започне през първата половина на следващата година. Не се съобщава точно къде ще бъде построен обектът.
Чудесна новина. Добре би било, обаче, инвестициите като тази да се правят из цяла България. Де-централизирането на икономиката и развитието на всички райони и създаването на работни места – това трябва да е фокуса…като приключат с инфраструкурата. 😉