Facebook блокира 20 млн. съобщения дневно

Атаките срещу потребителските акаунти във Facebook се разраснаха неимоверно през миналата година. Огромната аудитория дава шанс на киберпрестъпниците да заработят милиони с помощта на усъвършенствани технологии и с любезното съдействие на доверчиви потребители, които кликат на всички „интересни” връзки.


Всеки ден Facebook сканира по 2 милиарда постове и съобщения и блокира 20 милиона от тях, но не може да проследи всички случаи на мошеничества и измами

Статистиката показва, че техниките на социален инженеринг са важна част от арсенала на кибермошениците. Съобщения от рода на „трябва да видиш това”, обещания за нещо безплатно, нови приложения и известни личности са най-успешните примамки, пише CNET.

Най-голямата социална мрежа сканира всеки ден по около 2 милиарда връзки и блокира 220 милиона съобщения и постове, които съдържат зловредни линкове. Въпреки умопомрачителната статистика, системите за сигурност на Facebook все още не съумяват да проследят всички случаи на измами.

В над 50 от случаите киберпрестъпниците разчитат на постове и съобщения, създавани от зловредни скриптове, програми и инструменти от типа likejacking.

Според статистиката, всеки потребител на Facebook има средно 130 приятели и ако пет човека станат жертви на кибер инвазия, то за няколко часа броят на атакуваните може да достигне 10 милиона.

Около 74% от зловредните постове и съобщения водят към фалшиви маркетингови подразделения или сайтове за анкети, собствениците на които получават определена сума всеки път, когато потребителят кликне на връзката.

Някои от тези сайтове изискват подробни лични данни от потребителите, които впоследствие могат да бъдат използвани за мошеничества и измами. 6% от връзките водят към зловредни сайтове, генериращи постове и линкове, които осигуряват нови потребители.

Повечето потребители на Facebook са информирани за това, че не трябва да се доверяват на подозрителни съобщения, дори те да идват от приятели. Препоръчва се също така потребителите да не предоставят важни данни за себе си и да игнорират приложения с евтини уловки от рода на „виж кой те следи”.

Коментар