Виртуалните сървъри с превес над физическите

Броят на виртуалните машини ще превиши два пъти този на физическите сървъри през 2014 година, прогнозира IDC. И в момента виртуализацията се прилага на повечето действащи сървъри, а след две години броят на виртуалните машини ще достигне 18 милиона.

 

Очаква се още през следващата година над две трети от всички услуги и приложения да работят във виртуална среда, сочи глобалното проучване на IDC, публикувано от Лаборатория Касперски.

Бурното развитие на виртуализацията се обяснява преди всичко с предимствата на технологията. 75% от анкетираните организации я посочват като приоритетно направление за развитие на ИТ инфраструктурата си.

Въпреки широкото разпространение на виртуализацията обаче, защитата на виртуалната среда и сигурността в нея все още не са станали норма за компаниите.

Клиентите често нямат ясна предства за това как да обезпечат сигурността във виртуалната среда. Специализираните технологии за тази цел се появиха сравнително скоро и много компании дори не подозират за съществуването им.

Проучването на IDC съвпада с резултатите от скорошно изследнане на Лаборатория Касперски, съгласно което 59% от компаниите са внедрили или планират да внедрят виртуализация, но само 30% от ИТ специалистите имат достатъчно познания в тази област.

Освен това над 53% от анкетираните погрешно предполагат, че рисковете за ИТ сигурността във виртуалната среда са по-малки, отколкото във физическата, коментират от Касперски.

по темата: „Виртуалните сървъри с превес над физическите”

добавете коментар...

  1. Banjo

    Повечето хора знаят какво е виртуализация, но не я разбират и няма лошо. Лошото е когато човек работещ ИТ специалист не знае и не разбира. Иначе все по-често дори и потребителите без технически познания си пускат виртуалки с VirtualBox на любимия техен Windows.
    В случая с първите коментари са били просто да се пошегуваме.

  2. анонимно

    Ако споменатото в статията за мнението че:
    "рисковете за ИТ сигурността във виртуалната среда са по-малки, отколкото във физическата"
    това би означавало плачевно състояние за тези които го мислят!!!
    Иначе по тематат в коментарите – то никой не ти продава виртуален сървър! Просто ти продава реален сървър от който може да симулира, че все едно има няколко сървъра (а всъщност всичко му е едно) – това включва дори и рестарта.

  3. Stanimir

    Hhahah da, dosta zabavni komentari! Inache, az polzvam VPS ot ICN i sam dovolen, fizicheski server izliza mnogo, mnogo po-skapo, a tryabva da si dosta golyama firma, za da ima smisul ot nego, i da mu izpolzvash resursite podobavashto.

  4. Banjo

    Аз също се смях много на коментарите ви. Искам да ви успокоя, че не е сигурно колко са истински дори реалния живот и нашата Вселена изобщо може да се окаже, че ние самите сме виртуални.

  5. nqkoj

    Който има уши ще чуе, който има очи ще види. Имам предвид, че от това масово залитане по виртуалното се забравя реалното. А без него не става. Ако няма нещо реално, творците на виртуални неща ще си останат творци на нищо. Но в момента се набляга единствено на виртуалниченето.

  6. Anonymous

    @ниакои,

    Четох ти коментара два пъти, доста се посмях, но така и не разбрах какво се опитваш да кажеш.

  7. ниакои

    Кога ще измислят и виртуална храна за виртуални хора, че всичко да стане виртуално и радетелите за виртуалност да си паднат на реалните …/
    Тези виртуални сървари всвеа пак трябва да работят на някакъв реален такъв. Обаче виртуалниците и програмистите не се сещат за това. ТЕ си мислят че и реалния сървър е виртуален.Е затова Китай ще завладее света. Защото реалните неща са там а останалия свят набляга на виртуалния. Обаче реалния може без виртуален, но виртуалния няма как да съществува ако няма нещо реално отдолу.

Коментар