TechNews.bg
БизнесВодещи новиниНовини

Samsung поскъпна с 30% тази година

Samsung струва в момента около 210 млрд. долара, или пет пъти повече от Sony и близо три пъти по-малко от Apple
Samsung струва в момента около 210 млрд. долара, или пет пъти повече от Sony и близо три пъти по-малко от Apple

Акциите на Samsung се покачиха днес до рекордно високи нива от 1512 долара, или с 2,1% повече от вчера, след публикуването на добрите резултати за последното финансово тримесечие, пише Уол Стрийт Джърнъл.

В периода април-юни 2016 г. корейската компания е постигнала оперативна печалба в размер на 7,3 млрд. долара, което е ръст от 18% спрямо същия период на миналата година и превишава очакванията на анализаторите.

Основен принос за положителните резултати на Samsung имат флагманските смартфони Galaxy S7 и Galaxy S7 edge. Мобилното подразделение отчита най-високата си оперативна печалба за тримесечието в последните две години – 3,8 млрд. долара, или със 57% повече на годишна база.

От началото на 2016 г. пазарната капитализация на Samsung се е повишила с 30% и в момента възлиза на 210 млрд. долара. Това е пет пъти повече от Sony и малко под пазарната капитализация на най-скъпите азиатски компании – Alibaba Group Holding и Tencent Holdings.

Засега обаче Samsung е доста далеч по този показател от основния си конкурент Apple на пазара за смартфони. Американската компания се оценява на около 562 млрд. долара.

На Samsung се падат 21% от пазарната стойност на компаниите, влизащи в борсовия индекс Kospi. ИТ гигантът превъзхожда по стойност осемте следващи го компании в Kospi, взети заедно. Сред тях личат имената на компанията за автомобили Hyundai Motor и производителя на памети SK Hynix.

[related-posts]

Инвеститорите вярват на Samsung, въпреки забавянето на растежа на пазара за смартфони. IDC прогнозира, че през 2016 г. доставките на подобни устройства тази година ще нараснат само с 3,1% в глобален мащаб, спрямо 11% през 2015-та и 28% през 2014 г.

още от категорията

AI провокира най-големия протест на работници в историята на Samsung

TechNews.bg

Samsung разпродава машини за чипове, ще се модернизира

TechNews.bg

Samsung планира да внедри „мечтан процес“ за чипове до 2030 г.

TechNews.bg

Microsoft обвини Samsung за проблем в Windows 11

TechNews.bg

Samsung и AMD ще разработват съвместно AI памети

TechNews.bg

Samsung използва водорасли в производството на дисплеи

TechNews.bg

Коментари