Нови правила за електронните пари

Европейската комисия предложи да бъдат преразгледани настоящите правила за издаване на електронни пари в ЕС. Предложението идва след широко допитване, което показва, че сега действащите правила, датиращи от 2000 г., са забавили развитието на пазара на електронни пари и са възпрепятствали технологичните иновации.
Преразгледаните правила ще улеснят навлизането на пазара на нови доставчици и ще допринесат за развитието на сектор, чийто обем според очакванията би могъл да достигне до 10 милиарда евро през 2012 г., съобщи Европейската комисия.
 „Секторът на електронните пари има значителен неразгърнат потенциал за развитие. Мисля, че новите правила ще ускорят развитието на електронните пари в Европа”, заяви комисарят по вътрешен пазар и услуги Чарли Маккрийви.
Съвременните правила би трябвало да насърчат конкретността и иновациите, като едновременно с това гарантират доверието в пазара и високото ниво на защита за потребителите.
“Това ще даде съществен принос за нашата обща цел – създаване на eдинен пазар за електронни плащания“, добави Маккрийви.
Технически неутрално и опростено определение за „електронни пари“ ще обхване всички ситуации, при които доставчикът на платежна услуга (учреждение за електронни пари или кредитна институция) издава предплатена съхранена стойност в замяна на парични средства. Така определението за електронни пари ще бъде парична стойност, която се съхранява като електронна информация, издава се при получаване на средства и се използва за извършване на платежни транзакции.
Определението обхваща електронните пари, които се държат в платежно устройство, притежавано от собственика (предплатени карти или „електронно портмоне“), или се съхраняват дистанционно в сървър (мрежови или софтуерни пари).
Предвижда се нов режим за надзор, гарантиращ по-голяма съгласуваност между изискванията за надзор на институциите за електронни пари и платежните институции съгласно Директива 2007/64/ЕО относно платежните услуги. Новите изисквания за надзор включват начален капитал от 125 000 евро, позволяващ навлизането на пазара на по-малки участници, както и нова формула за изчисляване на оборотния капитал.
Режимът за освобождаване, според който малките учреждения могат да получат дерогация за някои от изискванията за издаване на разрешително, е в съответствие с режима за платежните институции, а изискванията по отношения на борбата срещу пране на пари са актуализирани.
Предложението изяснява също как ще бъдат прилагани изискванията по отношение на възстановяването на средства, като се обръща специално внимание на приложението им при мобилните телекомуникации. Потребителите биха имали правото да получат обратно своите пари по всяко време съгласно условията, определени от новите правила.
Директивата относно електронните пари целеше улесняване на достъпа на некредитни институции до издаване на електронни пари. Все още обаче електронните пари са далеч от предлагането на пълните потенциални ползи, които се очакваха, когато директивата беше приета, и засега не се смятат за надеждна алтернатива на парите в брой.
Данните за ограничения брой институции, притежаващи пълен лиценз за електронни пари, и малкият обем на издадените електронни пари доказват, че те все още не са навлезли реално в обръщение в повечето държави-членки. Оценката на прилагането на директивата показва, че някои от нейните разпоредби изглежда са попречили на развитието на пазара на електронни пари, като са затруднили технологичните нововъведения.
Предложението на Комисията цели да позволи разработване на нови, иновационни и сигурни услуги в областта на електронните пари, както и предоставяне на достъп на нови участници до пазара и насърчаване на действителна и ефективна конкуренция между всички пазарни участници.
Тъй като всички разпоредби са променени и структурата е преразгледана, предлага се да се отмени съществуващата Директива относно електронните пари и тя да бъде заменена с нова. В момента Европейският парламент и Съветът на министрите разглеждат предложението.

по темата: „Нови правила за електронните пари”

добавете коментар...

  1. SummerCart Evangelist

    Сред българските потребители все още липсват навици за работа с кредитни карти – едно толкова разпространено по света средство за електронни разплащания. А какво остава за термини, като мрежови пари и софтуерни пари.
    http://www.summercart.bg/

Коментар