Конкурсът “Отвъд опаковката” събра двама от най-интересните по възгледи и мироглед преподаватели от престижни университети в Пловдив и София, които освен че са членове на журито, са и единодушни, че идеята на организаторите да провокира фантазията на младите дизайнери ще помогне за тяхното израстване в областта на конструирането и дизайна на опаковки.
Доц. Стефан Стефанов, преподавател в катедра „Машини и апарати за хранително-вкусовата промишленост” към Университета по хранителни технологии – Пловдив, очаква конкурсът “Отвъд опаковката” да съдейства за създаването на благоприятна среда за развитието на опаковъчната индустрия в страната и ще подпомогне на израстването на наши млади дизайнери с изграждане на добър имидж сред колегите. Стефанов е убеден, че участието ще ги мотивира да постигнат високи цели в областта конструирането и дизайна на опаковки. Иновативното мислене на българските дизайнери в областта на опаковането е доказало конкурентоспособността им на международна сцена. Той смята, че фактите – множество награди от международни конкурси за наши фирми и дизайнери, са красноречиви.
Александър Радославов, който е графичен дизайнер и ст. асистент в Техническия университет – София, е сигурен, че ще бъдем свидетели на високо творческо и иновативно отношение на авторите, на интересни решения, които ще провокират фантазията на потенциалните участници в конкурса.
И доц. Стефанов и ст. асистент Радославов са приятно изненадани от решението на организаторите да наградят тримата най-добри със специализиран софтуер на ITкомпанията ЕнгВю. Те се надяват и вярват, че участниците ще оценят лекотата на работа при реализация на подобни решения чрез наградния софтуер, за който, по техните думи, са имали възможност от близо и на практика да се убедят в неговите изключителни качества. Двамата преподаватели смятат, че софтуера на ЕнгВю е мощен инструмент в ръцете на дизайнерите!
В страната ни има изявени дизайнери на опаковки и като цяло, професията се котира много добре, но в повечето фирми трудно разбират сложността на работата, която е необходимо да изпълнява един специалист в тази област – казва доц. Стефан Стефанов. И допълва, че “процесът по създаването на една опаковка не е свързан само с художественото й оформление (както повечето хора го разбират), а и с редица други дейности, изискващи задълбочени познания. Ползването на съвременни технически и програмни средства само облекчава рутинни дейности в ежедневната им работа. В основата на създаването на една оптимална по отношение на изпълняваните функции опаковка си остава опита и иновативното, дори евристично мислене на дизайнери и конструктори…”.
Ст. асистент Александър Радославов, освен че е преподавател в Техническия университет – София, но е изявен практик, твърди, че българските дизайнери, са достойни конкуренти на колегите си отвъд океана. И че “България е люлка на цивилизацията, с културни наслоявания, които неминуемо се отразяват на всеки роден у нас творец! Творецът, казва Радославов, няма проблеми с абстрактния език на дизайна, който всъщност е универсален и приложим в цял свят! …”
Журито очаква конкурса “Отвъд опаковката” да стане едно традиционно и регулярно събитие, утвърждаващо и мотивиращо младите дизайнери на България.
Все още има време до крайния срок за участие в конкурса. “Отвъд опаковката” привлича все по-голям брой дизайнери и конструктори, решили да покажат своите възможности.
Проектите за Националния конкурс“Отвъд опаковката”– за изработка на оригинална опаковка или 3D пъзел ще се приемат до 22 ноември 2008 г.