Една от основните критики към смартфона G1, работещ с операционната система Android на Google, e липсата на поддържка на мултитъч технологията.
На премиерата му миналата година на всички направи впечатление, че той не реагира на всички онези смешни движения на ръцете, с които потребителите си общуват с неговия конкурент iPhone.
Доказано е, че екранът на G1 и Android могат да поддържат мултитъч, така че не беше ясно защо Google и HTC (която прави G1) не са приложили тази технология за разпознаване на жестове.
Вече има едно обяснение, което обаче повдига повече въпроси, отколкото дава отговори. Според VentureBeat, Apple просто е поискала от Google да не интегрира мултитъч способности в нейната мобилна платформа Android за G1, независимо че сензорният екран на телефона може да ги поддържа. Говори се, че информацията идва от член на екипа на Android, който е казал, че Google се е съгласила с искането на Apple.
Избягване на патентна битка
Решението на Google очевидно е предизвикало огромно облекчение сред екипа на Android, който се притесняваше, че един по-твърдоглад подход би могъл да въвлече Android в объркана патентна битка, която да забави пускането на G1 с месеци, ако не и с години.
Майкъл Гартенберг, вицепрезидент по стратегия и анализ в Interpret LLC намира смисъл в това Google да се съобрази с желанията на Apple, поне за известно време.
"Apple има няколко патента относно концепцията за мултитъч, свързани с телефони", каза Гартенберг. "Но не по-малко важно е да се отбележи, че докато Apple си съперничи до известна степен с Google в тази област, от друга страна Google е важен партньор за Apple относно iPhone и в други области."
Наред с други неща, Google направи усилие да форматира много от услугите си специално за iPhone и съвсем наскоро направи безпрецедентната стъпка да лицензира софтуера Exchange на Microsoft, така че да може да предостави синхронизация в реално време на контакти и календари за iPhone.
Подходът на Google се отличава рязко от този на Palm, която интегрира мултитъч способности в най-новия си смартфон Palm Pre. Способността да реагира на жестове на ръката помогна той да стане един от хитовете на шоуто за потребителска електроника през миналия месец.
Но Palm (в която работят много бивши служители на Apple) може да се сблъска със съдебен иск от страна на Apple. Дори ако последната реши да не си търси правата в съда, ситуацията вероятно ще охлади отношенията между двете компании. Очевидно Google не желае това да се случи между нея и Apple.
Това ли е окончателното решение?
Мултитъч способността, представена за пръв път от Apple на iPod touch и iPhone, се оказа огромен фактор за настоящ и бъдещ успех. Движенията са толкова интуитивни и ефикасни, че се превърнаха в нов стандарт за интерфейс на смартфони. Това е поне една от причините, поради които Palm рискува да си навлече гнева на Apple.
Като има предвид какви са взаимоотношенията на Google с Apple, Гартенберг смята, че Google може да успее да сключи сделка за интегриране на мулитач в бъдещи телефони на базата на Android.
"Подозирам, че ако Google са загрижени за този проблем и искат да внедрят технологията, те ще измислят някакви лицензионни условия, за да се случи това", каза Гартенберг.