"Зелените" информационни технологии са вредни за планетата, твърди канадският академик Ричард Хоукинс от университета Калгари.
Макар и да консумират по-малко енергия, ИТ оборудването и различните джаджи с етикета “green” все така остават вредни за околната среда.
Тези продукти консумират енергия и на етапа на производство, и след това при ежедневната им употреба. Освен това създават огромно количество “информационен” боклук, вредата от който не е забележима пряко, пише theregister.com.
Пример за това е широко пропагандираната мобилност, като залог за успех на модерния човек. Ако доскоро хората бяха закрепостени към персоналния компютър, сега те могат да работят навсякъде с портативни устройства с връзка към интернет.
Мобилните технологии позволяват на деловите хора да пътуват повече, с различни превозни средства – коли, влакове, самолети. А транспортът е неекологичен, тъй като замърсява, макар и не винаги, атмосферата и поглъща енергия.
Аргументите ва Хоукинс се споделят и от други негови колеги и не се считат за революционни. Наскоро харвардски физик атакува зелената репутация на търсещите машини. Според Алекс Виснер-Грос, две търсения в уеб се равняват на кипване на чаша чай по количество отделен въглероден двуокис.
През януари екологичната организация „Грийнпийс” огласи проучване, според което най-зелените продукти на съвременната потребителска електроника имат по-малко вредно въздействие върху околната среда, в сравнение с продаваните преди една година. Но индустрията има да извърви дълъг път, преди да може да твърди, че е произвела наистина зелен продукт.
Ричард Хоукинс ще представи своя доклад на конференцията The European Communications Policy Research през март.
На това му се казва софистика! Зелените компютри нямат за цел да елиминират влиянието си върху околната среда,а да я намалят.