От понеделник (16 март) БТК пуска безплатен телефон 0 800 1 DSLX, на който експерти ще отговарят на въпроси, свързани със състоянието дислексия. Специалистите са част от екипа на Първия национален център по дислексия в страната и ще бъдат достъпни всеки работен ден от 8:30 – 12:30 и 15:00 – 17:30 часа. Разходите по поддръжката на линията се поемат изцяло от БТК.
Акцията е част от кампанията „Ателието на Леонардо”, която телекомът и центърът стартираха като съвместен проект в края на миналата година. Целта е да се повиши информираността на родителите и учителите относно състоянието дислексия и да им се предостави подкрепа.
Дислексията не е болест или увреждане. Тя представлява нарушение, което оказва влияние върху развитието на способности като – четене, писане, смятане, концентрация, мотивация, за сметка на силно развити творчески заложби и креативност. 10% от населението на земята са диагностицирани дислектици, като за България официалният процент е 18. Неформално проучване на организаторите показва, че голям процент от българските майки не знаят за проявите на състоянието дислексия, нито към кого да се обърнат за помощ, когато имат съмнение, че детето им не се развива нормално. Често тези деца са смятани за мързеливи, разсеяни и изоставащи и не получават подкрепа в семейството и училището си.
„Ателието на Леонардо” цели да подпомогне интеграцията на децата дислектици посредством развиване на творческите им дарби и информиране на обществото за позитивите на състоянието и възможностите им. Като част от кампанията в центъра в Русе са открити работилници по рисуване, мода, фотография, спорт и музика. През 2009 г. предстоят множество инициативи насочени към развиване на различния поглед и умения на децата в България и най-вече на децата с дислексия.
Сред най-известните дислектици се нареждат Леонардо Да Винчи, Шер, Том Круз, Томас Едисон, Уинстън Чърчил, Маджик Джонсън и много други. Не са познати известните дислектици в България, поради ниската информираност на обществото за състоянието им. В терапията на децата обаче се включиха водещи в своята област популярни имена, които със своя талант и умения ще дадат пример на децата: модната дизайнерка Виргиния Здравкова; виртуозът на флейта Теодосий Спасов; фотографът Дилян Марков; творецът с различен поглед Борис Десподов; музикантите Митко Кърнев и Дидо от Д2; кулинарният спец Иван Матев (познат на децата като Супер Любо) и грациозната гимнастичка Симона Пейчева.
Инициативата „Ателието на Леонардо” e представена и онлайн на адрес http://leonardos2008studio.wordpress.com/ с кратък профил, информация за работилниците в програмата, мнения за дислексията на популярни лица от науката, шоубизнеса и спорта.
„Ателието на Леонардо” се реализира със съдействието на медийните партньори bTV, Дарик радио, вестник „24 часа”, списание „Журнал за жената”, и онлайн изданията Az-jenata.com и Az-deteto.com.