Държавата да се опре на бизнеса за интернет

Следващото правителство трябва да задели средства в бюджета за инициативата за широколентов достъп и да приеме подготвения вече от няколко месеца Закон за публично-частното партньорство. Това заяви Пламен Вачков, председател на ДАИТС, по време на националната конференция „Иновации и публично-частно партньорство в сектора на информационните и комуникационни технологии”.
За да бъде преодоляно изоставането на България в разпространението на високоскоростен интернет, трябва да бъде привлечен и бизнесът, посочи още Вачков. Широколентовият достъп, образованието и предоставянето на публични електронни услуги са сфери, в които държавата и бизнесът могат да осъществяват партньорство с ясно определени отговорности.
В период на криза, иновациите и публично-частното партньорство са една от най-удачните форми за реализиране на национално значими проекти от областта на ИКТ, добави председателят на ДАИТС.
Един от проблемите пред публично-частното партньорство досега е страхът от обвинения в корупционни практики. “Държавата трябва да разбере, че бизнесът има много по-добър опит и възможности да организира дейности от обществен интерес”, заяви Теодор Захов, председател на Управителния съвет на Българската асоциация за информационни технологии (БАИТ) и ръководител на Сдружението за електронни комуникации (СЕК).
Особеност на публично-частното партньорство е, че до тази форма на сътрудничество между държава и бизнес се прибягва, когато даден проект е с дълги срокове, крие рискове и не може да бъде изпълнен с обявяване на концесия или обществена поръчка, посочи Славински – председател на Асоциация Телекомуникации.
Сред обсъжданите теми на форума бяха идеите за създаване на високотехнологични паркове, иновационни агенти и бизнес инкубатори.
За инициативата за осигуряване на широколентов достъп в отдалечените райони България очаква средства и по европейския план за икономическо възстановяване. Програмата предвижда до 2013 година в слабо развитите райони да се осигурят около 4000 места по подобие на съществуващите телецентрове, където да се предоставят широколентови услуги на социална база.
На състоялото се обществено обсъждане програмата е срещнала подкрепа, обяви миналата седмица ДАИТС. Предстои докуменът да бъде внесен за одобрение от Министерски съвет.

Коментар