Intel продава земя, за да пести разходи

Финансовите проблеми принудиха Intel да предприеме непопулярни мерки
(снимка: Intel)

Процесорният гигант Intel преструктурира активите си, като се опитва да намери нови собственици за някои от тях. Свободните парцели, притежавани от компанията, също са част от реформата. Според медийни публикации, Intel възнамерява да продаде свои парцели в Калифорния и Орегон.

Във Фолсъм, Калифорния, например, парцел от около 61 хектара може да бъде обявен за продажба. Според официални изявления на представители на Intel, цитирани от Oregon Live, „глобалната стратегия за недвижими имоти на компанията включва концентрация в по-малко места с по-голяма плътност и елиминиране на имоти с ниска заетост”.

Първо, това ще позволи по-добро лично взаимодействие между персонала. Второ, по този начин компанията ще намали разходите за поддръжка на недвижими имоти.

Intel не възнамерява да затвори своето подразделение във Фолсом, но е готова да оптимизира използването на кампуса. Тук работят около 5000 души в седем сгради на площ от около 150 хиляди квадратни метра. Сред възможностите за оптимизиране се споменава частично отдаване под наем на излишната площ.

През август Intel обяви мащабно съкращаване на работната сила, в рамките на което се очаква компанията да освободи около 15 000 души. По-конкретно, във Фолсом вече бяха съкратени 272 души, а в Орегон други 1300. В началото на годината в Орегон са работили около 23 000 служители на Intel.

Най-малкият кампус на Intel в Орегон обхваща площ от около 20 хектара, той е специализиран в изследванията на дънни платки и се използва за нуждите на компанията от края на седемдесетте години на миналия век.

През октомври 124 служители в този кампус бяха съкратени, но компанията няма планове да продава местни недвижими имоти, въпреки че предлага на съществуващите служители да се „уплътнят”, като се преместят в три други кампуса в щата.

Дори в централата си в Санта Клара компанията иска да оптимизира използването на офис пространството, отбелязват пазарните наблюдатели.

Коментар