Два български отбора заминават тази събота за Полша, за да представят българския технологичен потенциал на финалния етап най-голямото световно състезание за младежки софтуерни иновации – Imagine Cup.
Студентската надпревара Imagine Cup се организира ежегодно от Microsoft и цели да насърчава младите хора да използват въображението и креативността си за създаването на технологични иновации, които могат да променят света. Тази година състезанието се провежда за осма поредна година. Традиционно то събира над 1000 млади талантливи софтуерни специалисти от цял свят, за да „премерят“ постиженията на креативните умове на новото поколение.
Състезанието ще се проведе под мотото „Представете си свят, в който технологиите помагат за решаване на най-сериозните проблеми, пред които е изправено човечеството днес.”
Евелина Димова и близначките Евгения Милчева и Вероника Милчева от Техническия университет ще представят България на световните финали на Imagine Cup в категорията „Софтуерен дизайн“. Проектът на отбора Ithink от Техническия университет в София е интерактивно приложение за опазване на здравето на пътниците и приложение за борба с детските болести и опазване здравето на майките чрез предоставяне на информация и съвети за най-често срещаните заплахи.
Тази година страната ни има представител и на финала на друга интересна категория – „вградени системи“.
България е почти „традиционен“ участник в категорията „Софтуерен дизайн“ на Imagine Cup, включително на последния, финален етап, който сбира най-иновативните младежи от цял свят. В тази последна, най-решителна фаза от студентската надпревара страната ни се появи за първи път през 2007 г., когато в две последователни, много динамични и изключително атрактивни презентации българските момчета Стефан Добрев, Деян Варчев, Стефан Захариев и Ивайло Братоев представиха разработката „Буквар“ (Bookvar), създадена на базата на идеята за т. нар. мисловно картиране (mind mapping). Състезанието се проведе в „душата на Азия“ Сеул, столицата на Южна Корея. Мотото тогава бе „Представете си един свят, в който технологиите помагат за по-добро образование за всички.“
Миналата година за пръв път България имаше и съдия в международното жури на световните финали – Мартин Кулов, Microsoft Most Valuable Professional (MVP). Кулов (Kulov.net) бе избран за съдия в категорията Софтуерен дизайн сред над 200 кандидатури от цял свят. Той бе един от 37-те членове на международното жури.
Кулов ще представлява България като част от журито и тази година. Oт края на април Мартин вече е Microsoft Regional Director. Регионалните директори са 130 независими разработчици и архитекти в 50 страни. Тяхната основна цел е да информират потребителските общества за технологиите на Microsoft и да дадат обратна връзка от разработчиците към компанията. По правило регионалните директори не са служители на Microsoft, а са доказани ИТ експерти, които работят за развитието на обществото на разработчиците и ИТ специалистите.