ИТ бизнесът критикува е-политиката на властта

Браншовите организации в сферата на ИКТ – БАИТ, БАСКОМ, ИКТ Клъстер и Българска уеб асоциация – са разтревожени за прогреса по стратегията и пътната карта за електронно управление, предложена за обсъждане от МТИТС. Притеснение у бизнеса предизвикват и параметрите на държавния бюджет за 2011 година, стана ясно на днешната пресконференция.

Няма прогрес по пътната карта и дефинирането на приоритетите. Проектът за стратегия за е-управление не е внесен в Министерски съвет – съответно, не е сформиран Националният съвет по е-управление. Работната група спря да заседава, а консултативният съвет към МТИТС също не е заработил, констатираха от ИКТ асоциациите.

Държавният бюджет за 2011 г. няма заделени средства за изграждане на е-управление. Разчита се само на съществуващи оперативни програми, като не се използва потенциалът на инвестициите в ИКТ да бъдат ефективна антикризисна мярка. Не се използва потенциалът на публично-частните партньорства, е друга критика към държавната е-политика.

Липсва политическа воля за реално изграждане на е-управление като ключ към административната реформа, повишаване на конкурентоспособността на бизнеса и повишаване на качеството на живот на гражданите. Липсва също политическа визия за развитие на иновативни индустрии с висока добавена стойност и съответната необходимост от фундаментална промяна на образователната система, заявяват от бранша.

Представителите на ИКТ бизнеса обявиха, че "подкрепят колегите от МТИТС, Дирекция „Е-управление” и други държавни организации, които работят професионално, открито и отговорно в условия на сериозни ограничения и трудности за осъществяване на истинско е-управление”. В същото време обаче смятат, че МТИТС не е подходящото място за осъществяване на толкова важна политика с огромно значение за всички министерства и държавни агенции. Управлението на стратегията и изграждането на е-управление би трябвало да бъде поставено на централно място – или към вицепремиера, отговорен за административната реформа, или в самостоятелно министерство, каквото бе предизборното обещание на ГЕРБ.

Е-управлението трябва да бъде припознато като национален приоритет от всички политически сили. Стратегиите, политиките и плановете за неговата реализация трябва да бъдат основани на национален консенсус, за да има приемственост, последователност и реални дългосрочни резултати, се казва в обръщението на ИКТ бизнеса в страната.

Държавният бюджет за 2011 г. ще бъде доказателство за наличие на политическа воля за е-управление. Ако програмите за европейско финансиране бъдат използвани стратегически и максимално, реализацията на стратегията ще стане ефективна антикризисна мярка, която ще създаде условия за стабилен растеж в бъдеще, смята бизнесът.

Браншовите организации подкрепят новия организационен модел с въвеждане на главен директор по е-управление към МС и директори по е-управление към министерствата и агенциите, отговорни за изпълнение на секторните стратегии. Заложеният в стратегията Национален съвет по е-управление към МС с участието на браншовите и други неправителствени организации, ще бъде ключовият орган за прозрачно стратегическо управление и постигане на реални резултати с участие на всички заинтересовани страни, убедени са асоциациите.

Подкрепя се също възприемането на архитектура, ориентирана към услуги (СОА) като основа за изграждане на взаимосвързани информационни системи от общи услуги и компоненти, които могат да отговарят на развиващите се нужди в бъдеще.

Браншът е за преминаване към изцяло електронен обмен на документи между администрациите и премахване множеството хартиени удостоверения и уверения, изисквани от гражданите и бизнеса. Механизмът на публично-частно партньорство (ПЧП) пък е средството за реализация на ефективни и качествени публични услуги.

ИКТ бизнесът препоръчва в окончателния вариант на стратегията да бъде заложено, че наблюдението над електронното управление ще се поеме лично от премиера, както това се реализира в САЩ, Великобритания, Австрия, Корея и други водещи в това отношение страни. Електронното управление е хоризонтална мярка на управление, поради което във всяка държавна структура трябва да се гарантира политическа визия, воля и управленски капацитет за неговата реализация. Това е непосилна задача за изпълнително звено само в едно министерство, каквато е Дирекцията за е-управление към МТИТС, е аргументът на асоциациите.

Необходимо е това изпълнително звено да бъде изведено на ниво Министерски съвет и да бъде ръководено от Главния директор за е-управление. Необходимо е също да бъдат създадени комитети (с водещи експерти от заинтересованите страни) и съответни изпълнителни отдели (или поне отговорни мениджъри), както е описано в стратегията.

Не на последно място, браншът препоръчва да бъдат определени реалистични и добре координирани първи проекти. Приоритизацията на проектите трябва да бъде аргументирана с ясни критерии и подкрепена финансово от бюджета, евро-фондовете или механизми за ПЧП.

Препоръчва се също да бъде създаден публичен регистър за всички ИКТ проекти с данни по основните балансирани показатели за тяхното изпълнение, взаимовръзка и крайни резултати.

Коментар