БАН показа избрани постижения

Избрани научни изследвания и продукти от 2010 г. представи днес БАН на пресконференция в София. 10 разработки на различни институти към БАН бяха представени от техните автори.

 
Член-кор. Иван Загорчев представи научния труд „Геология на България – том II – Мезозойска геология”

 

Сред тях са: стъклопакет „Умен прозорец”, създаден от проф. Костадинка Гешева от ЦЛ по слънчева енергия и нови енергиини източници; „Инсталация за повишаване на енергийната ефективност на топлофикационни централи, разработена от проф. Николай Колев – Институт по инженерна химия; както и „Роботизирана технология за прецизно производство на микроизделия” на проф. Костадин Костадинов от Институт по механика.

Лазерна система за оптична мамография показа ст.н.с. Лъчезар Аврамов от Института по електроника, а проф. Кирил Благоев от Институт по физика на твърдото тяло е разработил лазерно-охладени атоми на рубидии.

Член-кор. Иван Загорчев пък представи научния труд „Геология на България – том II – Мезозойска геология”. Изследвания в областта музиката, литературата и българския език също намериха място сред избраните представяния.

по темата: „БАН показа избрани постижения”

добавете коментар...

  1. Наивник

    Да, бре какво изключение -ха-ха. Кой е бил хванат докато е на власт -ле-ле. При тях МВР започна да дава консултации – на кого ли ги дава? А този, който ги е давал си призна сам в НС. Не са хванати, ама издънките нямат чет.
    Не мога да пратя бизнеса да почива – има да връща кредити, и то без да краде. Бизнесът трябва да си печели парите, а не посредством държавата да посяга към чужда собственост.
    Друго… за хунвейбините, вече говорихме – всички на нивата (така де)

  2. Бат Илия

    Относно последното ти изречение – Да точно това е което исках да кажа. И съответно ако те правят джапанки ще видим на сергията им джапанки. Ако правят нещо малко по-значимо – това и ще видим. Ако му е свършила музата и съответно килограмите продукция намалеят, ами да си ходи в къщи да поотпочине, после да потърси преподавателско място в някой университет или техникум, ако няма, да покопа малко домат на село и когато има грант по-който пак ще му е дошла музата да ходи да кандидатства. Или поне да си направи труда да излезе пред публиката и да си направи кампания, ако смята че е толкова важно това с което иска да се занимва. Разбира се трябва да му стиска, и да удържи на неудобно въпроси от сорта вярно ли е че комуникира с извънземни, ако това е ученият за когото през някъде 2009 се твърдеше, че комуникира с извънземни.

    Така е за всеки друг трудещ се (изключвам тези които доброволно избираме да ни крадат – депутати и евродепутати), не виждам защо да не и за тях.

    Малко изключение относно това в скобите. ББ-вите депутати поне до момента, като изключим всички пъкълни грехове които им вмениха, поне в очевидна кражба не са хващани. Което за мен е достатъчно добре.

  3. Наивник

    Бае,
    Споменах Корея, щото мислех че с Китай си запознат. Там пращаха, като в България, учените да вадят моркови по полето. Та Китай дръпна, когато се отказа от това. А корейците стартират през 1960 с първия университет.
    А говоренето за Нобел е простотия, щото открития не се произвеждат (като чалга, например). За постиженията – ми те се публикуват всеки ден, но на английски (след като всяка публикация е прочетена, поне от 2-ма които ще я разберат).
    Мисля, че те разбрах – всички учени на сергията, да ги видим могат ли да продават труда си (т.е. джапанки).

  4. Бат Илия

    Ех, наивник, чак пък неукротим. Няма такова нещо. Просто ми избиха чивийте от тази статия. Какво се получава – Ааа, искат резултати, ами дайте шпаклата. Добре, ръчкай сега, аз да посабера малко прах в шепата. Хайде хвърлям прахта, на ви резултати.

    А това за Ю.Корея и, че нямат нямат Нобел, но имат ГСМ или телевизори първо е малко стара информация. Вече е китайско. Ако искаш да кажеш, че Ю.Корея имат Самсунг това е друга работа. Но това опира по малко до наука, а повече до политика относно бизнеса. Ако нямаше Самсунг, т.е. ако държавната политика беше възпрепятствала (или най-малкото не подпомогнала) нейното създаване всичко друго нямаше да се състои.

    Последният ми допир до академични среди беше през 98-99 и съответно всички неща които описваш за наши учени работещи по западни грантове или случките покрай египтологията, нямам представа. Нямам представа и за кое министерство говориш, да контролира парите. Но не би било лошо да станат публично достояние какви велики трудове искат да разработват. Най-малко ще ги принуди да поизтупат костумите и да се покажат пред хората и хората да видят какво става там.

    А за Нобела, не мой така, не е простотия.

  5. Наивник

    Бае, неукротим си.
    Абе и НАСА се занимава с ред безсмислени неща: извънземни, вода на Марс и т.н. Ама там БИЗНЕСЪТ не иска закриване на НАСА, а чете и печели от разработки, които за НАСА са нещо направено между другото.
    А по въпроса за грантовете – да така трябва да бъде. Ама къде са те в България. За последните 20-30 години правителство и бизнес не са предложили такива (ама освен със задача и с пари -ха-ха).
    Европа и НАСА предлагат такива, ама когато стане въпрос за участие и на български бизнес и/или държава (с пари разбира се) – тях ги няма.
    Български учени, които работят по такива грантове – пътуват и работят в чужбина за сметка на партньорите си (ама как живеят семействата им, когато са тук…. с 500лв).
    … и стига с тая простотия – Нобел та Нобел, ами и Ю.Корея нямат Нобел и какво… ако имаш GSM, телевизор или …, то е корейско. Защото имат държавна подкрепа за науката (вервай ми).
    Та какво се предлага – едно министерство, което 20 години не не е формирало една научна задача, да решава дали да съществува едно изследване или да се закрие. … това да стане много бърже – преди приложната египтология да го напусне.
    … сигурно, ще има грант за изследване на пирамидите… вече конференция имаше (тя събра 2-мата български египтолози със световния елит). При тройката, един социолог взе 2млн. лв, за колектив от 10човека) и стана противник на БАН.
    Довиждане бае, след 2-3 дена пак.

  6. Бат Илия

    Понеже на знам как е в Европата, малко в Дянков стил ще кажа, че в щатите например няма такава еденица като БАН. Брех, как ли съществуват. Че и Нобелови награди печелят.

    Мисля, че е много просто, имат и държавни и частни грантове по дедени проекти, но за тях се състезават много учени, горе долу всеки който желае. Свободен пазар. Вярно, опира до колоритно писане на резюмета, бой на гъза в тавана за това колко и какви приноси има в дадената област, изреждане и цитиране на публикаций (да де ти каза, че не ги знам тези работи) и т.н. Не е съвършено, даже е доста стресиращо, но къде е казано, че ученият не трябва да има малко стимулиращ стрес така както е за шофьора, учителя в средно училище, чистача в свинефермата. И като свърши гранта по дадено изследване, хайде пак на свободният трудов пазар. Ако е постигнал нещо ще е с предимство за следващият, но ако …

    Съгласен съм, че има и много добри и кадърни всред кадрите на БАН, но като цяло това доживотно гарантиране на доходи и пенсия при сегашната система, липса на каквато и да е цел и критерий за оценка отдавна са превърнали редовите доценти в просто ходещи на работа и мислещи как да захапят някой частен проект (по възможност западен) който да им уплътни работното време, а съответните началниците в дебилни онбаший.

    Не съм наясно с най-новите законови промени.

    Рабира се това си е мое мнение.

  7. Наивник

    Браво,
    По конкретен (хм…) кои стана проф. след промяна на закона.
    За конкретното постижение. Сигурно знаеш, какво отличава физиката (природните науки) от останалите: Всяка теория се проверява с експеримент. Този експеримент може да бъде повторен от други и на друго място. Благодарение на такива повторения е присъдена и 2001 Нобел.
    За примери, като твоя – ми БАН потвърди с експеримент студения ядрен синтез.
    Повечето учени, по света и у нас, са обречени да работят без признание от рода на Нобел. Външният натиск води до облагодетелстване на тези от тях, които могат да се показват (имаше един филм -Двоиникът).
    Аз наивно вярвам, че този път грубия материален интерес (не бизнес, в смисъл съзидателен) няма да надделее.
    А че е груб – ми… в НС бяха обсъждани 4 проекто-закона за БАН, но НЕ и предложението за мораториум върху имотите на БАН ??!!
    вижте и http://tech.groups.yahoo.com/group/bulgarian_science_progress/

  8. Бат Илия

    Наивник, може ли нещо по-конкретно.

    Но преди това нека аз малко да спомена едно нещо, което със сигурност знам. Така нареченото постижение на някой си проф. Кирил Благоев от Институт по физика на твърдото тяло за лазерно-охладени атоми на рубидии е всъщност нещо за което Eric A. Cornell на 39г., Wolfgang Ketterle на 43 и Carl E. Wieman на 50 през 2001 са взели Нобелова награда. И по-специално за охлаждането на около 2000 рубидиеви атома до температура 0.000 000 02 градуса над абсолютната нула или 2 нано каелвина с помоща на 6 лазера. Самият експеримент се е състоял през 1995.

    Ето едно линкче – http://nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/2001/press.html

    Така, че ако този професор ме мисли за толкова тъп, че може да ме заблуди, че той е направил нещо повече от това да прочете инструкцийте на експерименат проведен преди 15 години (вероятно и повторен много пъти след това), значи ме обижда на тъп. Аз не искам да храня с парите от моите данъци такива велики откриватели, които не само, че нищо не са постигнали сами ами и нагло се кичат с чужди лаври.

  9. Наивник

    Не знаеш, колко си прав бае Илия. Убеден съм, че познаваш САМО такива професори. А и всички ние знаем няколко такива, издигнали се до различни държавни постове.
    За сведение, Нобелистите са всичко около 200.
    Постиженията на учените (и на научните организации) се мерят в брой публикации в престижни списания и брой цитати…
    Бае … тези неща не ги разбираш.
    Както не разбираш и постиженията – нито си ги чел, нито ще ги разбереш.

  10. Бат Илия

    Аз само да спомена относно статията. Нашитите учени (с ударение на на е-то, както един селянин свалил каскета казваше) на държавна заплата се сетиха след доста години лапачка, че е време да покажат някакви резултати след много години лапане и гордо размахване на титли. И всички т. нар. постижения са всъщност поскалъпени повторения на постиженията на истински пионери в науката. Но те пък за щастие си имат система за възнаграждаване – Нобелова награда. Нещо което нашите ще гледат през крив макарон незнаен брой години. При нас се става доцент или професор с подробен преразказ на няколко труда.

  11. Друг Наивник

    Понятие бизнес в България няма.
    Къде са тези прехвалени бизнесмени на представянето?
    Какво е дал бизнеса за тези разработки?
    Къде е интереса към тях?
    Нашите бизнесмени се интересуват единствено от КРЕДИТИ. Там са силни – % за туй, % за онуй, % за този, % за онзи и готово. Впрочем това е проблем породен от самата обществена система. Какво става с бизнесмените, които управляват предприятия доведени до фалит? НИЩО! Тогава когато се очакват сериозни социални катаклизми държавата (дори най-пазарната – САЩ) налива обществени средства за да компенсира последиците от некадърното управление, което понякога си е направо престъпление.
    Преминавайки край нашите морски и планински курорти всички виждаме колосалните средства инвестирани далновидно от подобни %-бизнесмени. След десетина години голяма част от тези инвестиции ще бъдат чудесен декор за заснемане на постапокалиптични филми.
    Май на някой му пречеше БАН с мижавите заплати на седмодивизионен футболист в България.

  12. Наивник

    Да, бре тук е разковничето. Да… има клинична пътека, данъкоплатеца плаща операцията, ама за консумативите трябва да платя на БИЗНЕСМЕН. Има софийска медицинска компания, която само събира наеми от собственост, която и беше подарена. Има лекарства по Здравна каса, ама тя плаща на Бинесмен само част, останалото плащам аз на същия (Защо?).
    … така – бизнесът по света се е породил САМ и затова е силен. Бизнесът у нас бе роден от държавната собственост и по тази причина е на изкуствено дишане (все му се помага), къде му се подарява собственост, къде сме принудени да му плащаме надбавки и… при това е с най-ниските данъци (дано поне си ги плаща).
    … да се върнем на БАН и държавните Университети. Не е случайна атаката срещу тях. Изкуствено родените частни университети (40…или повече) се нуждаят от кръводаряване – нямат студенти (в Перник – 20бр.), нямат преподаватели, нямат собственост… не могат (по пазарни причини) да вдигат таксите.
    Така… проблемът не е в парите, които се заделят в бюджета за БАН и държавните Университети.
    Справка – парите за здравеопазване преди и след проведената реформа. За да съм съвсем ясен, след години и след реформата държавата ще дава повече пари за наука и образование и с по-малък ефект (щото посредници, ще обират горницата)

  13. Стоил

    като наемен работник внасям повече в бюджета
    Ето тук е разковничето – значи има предприемач, бизнесмен, на когото можем да сме наемни работници, затова трябва да го ценим. това е човек, който е рискувал – понякога си е заложил имота, за да вземе кредит и да направи бизнес, да наеме хора. Има и много лоши примери – за псевдо бизнесмени, на които им е подарено я предприятие от соца, я концесийка, я монополче. Това е извращението. Но то не може да опетни смисъла на предприемача, да не казваме бизнесмена. Аз съм за политика, за закони, които насърчават предприемачеството, а също смятам, че е нужна голяма промяна в отношението на обществото към предприемчивите хора – факт е, че на тях се крепи цялата ни, макар и мижава социална система, и ако тези хора бъдат сочени за виновници и бъдат демотивирани и преследвани, тежко ни – ще рухне и това, което имаме. За да си плащат редовно данъците и осигуровките, наетите първо трябва да има и на кого да продадат труда си 🙂

  14. Наивник

    Не знам защо не мога да приема култа към бизнеса. Все пак си мисля, че като наемен работник внасям повече в бюджета =10% ДОД, 5+% осигуровки, такси, ДДС 20% … и боже това срещу 5% данък печалба (а нали всеки свестен счетоводител може да я сведе до 0 НУЛА)
    И къде инвестират бизнесменчетата – ИМОТИ (незаконни,понякога) и укрити от данъчните (данък имоти – 0.1%)
    Та те кога ще разберат, за какво да използват (ТЕ-не някой друг) научни разработки – за търговия им трябва …
    Не ме разбирайте криво, уважавам (не боготворя) тези БИЗНЕСМЕНИ КОИТО ИНВЕСТИРАТ, рискуват, създават. Но… те са малцинство, ако бяха повече и икономическата среда при нас би била друга.
    Със здраве… и нека нещо се промени в БИЗНЕС средата догодина.

  15. Стоил

    Добър или лош, само бизнесът може да помогне на България да отлепи от дъното. Бизнесът е клетката, която създава БВП, дава работа и плаща данъци, от които се издържат всички бюджетни организации – държавна администрация, учени, култура, полиция и пр. Така че, да не хулим бизнеса, да не го мачкаме, а да го издигнем в култ, защото в него е спасението при пазарната икономика.

  16. Наивник

    А колко пари получиха разработчиците – за бизнеса знаем: плаща най-малко данъци в Европа (и то само върху печалбата). Строи къщи, после ги бута… и пак ги строи. Пътищата се ремонтират всяка година – с чии пари.
    бинесът ВЗЕ назаем пари от …, сега не може да си връща кредитите (защото НЕ е направил нещо с тях, просто е неграмотен) и сега се ЧУДИ защо ДРУГИ (които не са взели пари) не обогатяват България – ха-ха.

  17. Бизнесмен

    Така, и колко пари донесаха на Былгария тия разработки ? Защото не е важно да правиш някаква наука, а таква дето се продава. Иначе рабоата става ала-бала и само лапане на държавни пари т.е. нашите данъци…

Коментар