Националният център за безопасен Интернет при Фондация "Приложни изследвания и комуникации" обяви конкурс за изработване на кратки видеоклипове от ученици, посветени на мотото на годишната кампания за безопасен Интернет – „Това не е просто игра, това е твоят живот“. Стартът на кампанията ще бъде даден на 8 февруари – международния Ден за безопасен Интернет.
Участие в конкурса ще вземат ученици от всички страни членки на Европейския съюз, като победителите ще бъдат поканени на церемония за награждаване в Люксембург. До 3 февруари българските участници трябва да изпратят видео-клип с времетраене не повече от 90 секунди до Националния център за безопасен Интернет. Видео-клипът трябва да е свързан с мотото на Деня за безопасен Интернет – „Това не е просто игра, това е твоят живот“.
Международният Ден за безопасен Интернет се организира от 8 години от Европейската мрежа от центрове за безопасен Интернет INSAFE през месец февруари, за да насърчава по-безопасна и отговорна употреба на онлайн технологиите и мобилните телефони сред децата и младите хора по целия свят. Тази година фокусът ще бъде поставен върху виртуалния живот.
Младите хора днес прекарват голяма част от живота си в дейности, вариращи от онлайн игри до общуване в сайтове-социални мрежи. При това те се сблъскват с множество предизвикателства, свързани с поверителността на личната информация, репутацията и здравето им.
Провокирайки размишление по темата, от Националния център за безопасен Интернет поднасят някои интересни факти относно пребиваването на децата и младежите онлайн:
• Геймърите прекарват средно по 8 часа седмично в игра онлайн.
• Младите хора спят 2 до 3 часа по-малко на нощ в сравнение с връстниците им от преди 10 години.
• През януари 2010 г. са регистрирани 18 млн. потребители във виртуалния свят Second Life.
• Facebook съобщава за повече от 500 млн. активни потребители.
• Потребителите прекарват 700 милиарда минути във Facebook месечно.
• 13 млн. играчи са налице в World of Warcraft, най-голямата в света мрежова онлайн игра за голям брой играчи. До 250 000 играчи играят едновременно в WoW.