Европейската икономика е силно зависима от реализиране на потенциала на малките и средните предприятия (МСП). В ЕС има около 23 милиона МСП, в които са заети 67% от работещите в частния сектор, съобщи вчера Европейската комисия.
В периода 2008-2010 г. Комисията и страните от ЕС осъществиха действия, формулирани в инициативата „Small Business Act“ (SBA) и насочени към облекчаване на административната тежест, улесняване на достъпа на МСП до финансиране и подпомагане при тяхното навлизане на нови пазари. Въпреки че беше поставено началото на повечето инициативи, предвидени в SBA, прегледът на изпълнението до този момент сочи, че трябва да се предприемат допълнителни мерки за подпомагане на МСП.
„МСП представляват над 99% от всички предприятия и в тях работят над 90 милиона души в Европа. Те са моторът на нашата икономика и затова трябва ги поддържаме силни, конкурентоспособни и иновативни. Държавите-членки трябва да предприемат спешни мерки, за да гарантират изпълнението на инициативата „Small Business Act“ в нейната цялост“, каза заместник-председателят на Европейската комисия Антонио Таяни, отговарящ за промишлеността и предприемачеството.
От приемането на инициативата през юни 2008 г. досега 100 000 МСП са се възползвали от финансовите инструменти в Рамковата програма за конкурентоспособност и иновации и са създали над 100 000 работни места. По силата на Директивата за закъснелите плащания обществените органи вече са задължени да се разплащат със своите доставчици в срок от 30 дни, което води до подобряване на паричния поток на предприятията.
В повечето страни от ЕС времето и разходите за учредяване на ново предприятие бяха намалени значително, като от средно 12 дни и 485 евро през 2007 г. за частно дружество с ограничена отговорност в ЕС намаляха на съответно 7 дни и 399 евро през 2010 г.
Рационализирането на процедурите в интернет и възможностите за съвместно участие в търгове улесниха участието на МСП в тръжни процедури. Новият център за МСП от ЕС в Китай пък подпомага фирмите при навлизането им на китайските пазари.
Комисията има намерение и в бъдеще да отдава приоритетно значение на МСП. За да бъдат отразени най-новите икономически развития, да се съгласува SBA с приоритетите на стратегията „Европа 2020“ и да се подобрява непрекъснато бизнес средата за МСП, в прегледа се предлагат по-нататъшни действия в редица приоритетни области:
– Подобрен достъп до финансиране за инвестиции и растеж
– Разумно регулиране, което да позволи на МСП да се съсредоточат върху основната си дейност
– Пълноценно използване на единния пазар, вкл. предложение за обща консолидирана корпоративна данъчна основа;
– Помощ за МСП да посрещнат предизвикателствата на глобализацията и изменението на климата.
Освен това прегледът съдържа предложение за укрепване на управлението при изпълнението на SBA, като за бизнес организациите е предвидена водеща роля.