Натиск за повече жени в управлението на фирмите

Вивиан Рединг, комисар на ЕС по въпросите на правосъдието, призова днес европейските бизнес лидери да осигурят по-голямо участие на жените в управлението на фирмите.

Светът на бизнеса в Европа все още е доминиран от мъжете: в управителните съвети на най-големите европейски компании жените са едва една десета, а в 97% от случаите председателите на тези съвети са мъже, съобщи Европейската комисия.

Според проучвания, фирмите, в които има повече жени ръководители, се представят по-добре от ,,чисто мъжките“ компании: печалбата от дейността им е по-голяма, справят се по-добре с привличането на способни служители и разбират по-добре нагласите на клиентите си.

Максималното оползотворяване на способностите на жените като работна сила в Европа се отразява добре не само на фирмите, но и на икономиката и на обществото като цяло, твърди ЕК. 60% от завършилите висше образование са жени, но те все още не заемат достатъчно длъжности, свързани с вземането на решения в областта на икономиката.

Днес в Брюксел, по време на специално организирана среща на високо равнище, Вивиан Рединг се среща с изпълнителните директори и председателите на управителните съвети на котирани на борсата дружества от 10 европейски страни. На срещата се обсъждат начините, по които повече жени могат да получат ръководни длъжности, както и въпроса дали бързото осъществяване на значими промени може да се постигне чрез саморегулиране или чрез регулиране.

Дирекцията по правосъдие на Комисията пък ще проведе кратко изслушване по същата тема с участието на социалните партньори.

Днешната среща между представители на Комисията, бизнес лидери и социални партньори е първата крачка към постигане на по-добър баланс между мъжете и жените в управителните съвети и на висшите ръководни длъжности в най-големите европейски компании, съобщи ЕК. Този въпрос бе повдигнат за първи път през септември 2010 г., когато след предложение от страна на заместник-председателя Рединг Европейската комисия обяви в своята стратегия за равенството между половете.

Въз основа на публикуваните днес нови данни Комисията ще обмени идеи и становища с компаниите и социалните партньори, за да се изясни какви мерки са предприели и възнамеряват да предприемат в близко бъдеще с цел по-балансирано участие на жените и мъжете в управителните съвети.

През следващите 12 месеца Комисията ще следи отблизо постигнатия напредък. След това ще прецени дали са необходими допълнителни мерки.

„Обръщам се с ясно послание към корпоративните среди в Европа: жените означават много за бизнеса,“ заяви Вивиан  Рединг. „Трябва да използваме целия трудов потенциал на нашето общество, за да дадем тласък на европейската икономика. Вярвам, че решението може да е в саморегулирането, стига то да е надеждно и да дава резултати в цяла Европа. Аз обаче отново ще разгледам този въпрос след една година. Ако саморегулирането е безрезултатно, готова съм да продължа с действия на равнище ЕС“, заяви недвусмислено зам.-председателят на Комисията.

Според новия доклад за балансираното участие на жените и мъжете в ръководството на фирми, жени са средно 12% от членовете на управителните съвети на най-големите котирани на борсата дружества в ЕС и едва 3% от председателите на управителните съвети. Данните са различни за отделните страни, като в Швеция и Финландия жените съставляват 26% от членовете на управителните съвети, а в Малта – 2 %.

Макар че в Европа постигането на разумен баланс (40% от единия от двата пола) става бавно, някои страни отбелязват напредък. Във Финландия, Швеция, Нидерландия и Дания са въведени кодекси за корпоративно управление и/или харти на доброволен принцип, в резултат на което в управителните съвети влизат повече жени.

Законодателни актове, свързани с квотите, вече са приети в Норвегия и се прилагат във Франция и Испания. Този въпрос се обсъжда и в Нидерландия, Италия и Белгия.

Коментар