Компютърен ентусиаст от Англия, използващ Nvidia Cuda-съвместими графични процесори, има голяма заслуга за откриването на нов пулсар, като част от световния проект за разпределени изчисления Einstein@Home.
Пулсарът, открит още през юли 2010 г., е идентифициран като PSR J1952+2630. Едва вчера обаче бе публикуван докладът "Arecibo PALFA Survey and Einstein@Home: Binary Pulsar Discovery By Volunteer Computing", който разкрива как е направено откритието.
Пулсарът има диаметър от около 15 километра и се намира на разстояние от над 30 хиляди светлинни години от Земята, където е в орбита на звезда с размери като на нашето слънце. Очакванията са това откритие да позволи на учените да научат повече за процеса на еволюция на звездите и как се държи материята при много висока плътност.
Проектът Einstein@Home разчита на неизползваната компютърна изчислителна мощ на потребители от целия свят, които я даряват с цел изследване на данни от гравитационно-вълнови детектори и радио телескопи.
Новата версия на софтуера на проекта има възможност да се възползва от изчислителните ресурси на Nvidia CUDA-съвместимите графични процесори с цел 20-кратно повишение в производителността на изчисленията – в резултат на това, едва 10% от графичните процесори, които са налични за изчисления в проекта, всеки ден ще могат да осигурят еквивалентната изчислителна мощ на всички споделени процесори.
До момента над 2 милиона компютъра са записани за участие в Einstein@Home от старта на проекта през 2005 и над 100 хиляди системи се свързват към сървърите му всяка седмица. Ако общата изчислителна мощност, която бива генерирана за проекта, бъде събрана в един компютър, то той ще се класира сред най-бързите 20 суперкомпютъра в световен мащаб.
Творението на професор Брус Алън, директор на проекта Einstein@Home, се счита от мнозина за един от най-важните и ефективни научни експерименти в света.
“Графичните процесори ни позволяват да анализираме само за един месец данни, които иначе биха отнели година на един конвенционален процесор. Тази драматична промяна ме кара да се смятам, че скоро графичните процесори ще осигуряват около 90% от изчислителните ресурси в проекта, а останалото ще бъде за нормалните процесори”, заяви Алън.
Браво не знаех, че процесорите се делят на вида вече нормални и ненормални.