Фирмите да се готвят за „облак” и дедупликация

Облачният компютинг ще даде началото на нова ера в ИТ, а това ще промени и сферата на услугите. На второ място по значение идва дедупликацията на данните. „60 процента от данните, които се съхраняват, не се ползват активно и – нека се изразя по-учтиво – реално не са необходими в работата”, заяви Йозеф Вила, директор за сторидж решения в системния интегратор S&T Group по време на семинар, организиран от местния офис на компанията и EMC България.

 
Йозеф Вила, директор за сторидж решения в S&T Group, открои "облака" и дедупликацията като две основни тенденции в ИТ областта
 

„Фирмите трябва да са готови за облака, в противен случай те ще бъдат погълнати”, каза Сергей Милушев, технически консултант в ЕМС България. Той подчерта също тенденцията, че облачният компютинг  ще промени пазара на системи за съхранение на информация.

Класификацията на данните има съществена роля в контекста на оптимизиране на сторидж инфраструктурата. „Кой познава данните по-добре?”, запита Йозеф Вила. „ИТ специалистите или онези, които ползват данните? Ясно е, че това са потребителите, затова опознайте добре техните нужди”, посъветва тъй. Повечето фирми не правят така необходимата класификация на данните по различни категории, тъй като смятат процеса за труден и скъп, а това според експерта е погрешно.

Чрез дедупликация на данните се постига възвращаемост на инвестициите. ИТ предлагат платформа за бизнес процесите, но сами по себе си те не носят възвращаемост, а само разходи, каза Йозеф Вила. „Трябва да се възползвате от опита на хората в организацията, които са основните потребители на данните, за да се направи първо класификация, след това да се изработи добра стратегия и чак след това да се вземе решение от мениджмънта кои от данните да бъдат архивирани след пет години, например, и те да станат т.нар.исторически данни”, посъветва Йозеф Вила.

SSD-дисковете също са много интересен елемент от сторидж пазара – не като технология, а като решение. Те не се ползват за архивиране, а за обработка на „горещите данни”, които не са повече от 5% от общия обем съхранявани данни, посочи Вила.

На въпрос за пазара на сторидж решения в България мениджърът от S&T отговори, че тук имаме енергиен сектор, обществен сектор, телекоми и други големи клиенти, но основният въпрос е този за инвестициите. „Проблемът е, че много компании поддържат остаряло оборудване и плащат за поддръжка, което води до високи нива на престой в случай на авария. А е много по-изгодно икономически да се поднови оборудването, отколкото да се поддържа старото”, каза Вила.

На семинара бяха представени два проекта на S&T и EMC в големи корпоративни клиенти. От миналата пролет Мобилтел използва Data Domain DD880 на EMC. „Основният фактор за този избор бе съвместимостта с наличните решения и софтуера, с които работехме. Решението е изключително компактно, а това води и до намаляване на разходите", обясни Юлий Минчев – мениджър по SAN и сторидж администрация в Мобилтел. Телекомът обмисля вариант да закупи още едно такова решение, което да се ползва за дедупликация на данните между основния център в София и центъра във Варна.

В Държавен фонд земеделие (ДФЗ) пък са избрали SAN инфраструктура, разположена в две зали. Причината е, че през 2008 година започва програма за финансиране на земеделските производители, според разпоредбите на ЕС. „Това доведе до рязко увеличение на нужния ресурс за обслужване, поради което се наложи изграждане на система за локално и отдалечено съхранение на данни”, поясни Евгени Хинков, ИТ директор в ДФЗ. При избраното решение е запазен част от съществуващия хардуер и не е било необходимо закупуване на нов сторидж.

по темата: „Фирмите да се готвят за „облак” и дедупликация”

добавете коментар...

  1. Посетител

    Има бъдеще за облачните системи, но не за малкия бизнес и не в България. Клаудът е добър за глобални компании, за да рапределят данните си подходящо и същевременно да са достъпни от всяко място. Иначе фактът, че само 2 организации досега (и то не малки) са се спрели на тези решения показва ясно кои са потребителите и доколко е приемлива тази алтернатива в сравнение с локалното съхранение.

  2. Спрете се

    Тази клауд система няма никакво бъдеще! Престанете с нея! Колкото и да се опитва да я пробутвате няма да стане замисъла!

  3. По

    Супер семинар!

Коментар