Американски съд не разреши на Google да създаде най-голямата в света онлайн библиотека. Интернет гигантът предлагаше споразумение с притежателите на авторски права, изплащайки им 125 милиона долара, но съдът прецени, че това е неправомерно, съобщи Блумбърг.
Решението застрашава бъдещето на амбициозния проект на Google да дигитализира всички книги в света. Компанията възнамеряваше да сканира дори и тези книги, които отдавна са слезли от рафтовете на магазините.
Съществуват много книги с неизвестни автори. Според закона на САЩ, за притежатели на правата върху тях се считат издателствата, които първи са публикували дадените произведения. Опитът на Google да цифровизира подобни книги е несправедлив, тъй като това ще му даде конкурентно предимство, смята съдията Дени Чин.
Планът на Google би имал по-големи шансове за успех, ако в е-библиотеката влязат книгите на тези притежатели на авторски права, с които вече е постигната договорка.
Проектът Google Books стартира през 2004 година, когато компанията сключи споразумение с гилдията на американските автори и издатели. Съгласно договорката, Google получава право да публикува в интернет текстовете на издадените книги.
Google започна да сканира книги от библиотеките на САЩ, като за пет месеца успя да цифровизира над 10 милиона книги. В последните две години обаче проектът се натъкна на сериозна критика от издатели и конкуренти на Google като Microsoft, Yahoo и Amazon, както и от властите в САЩ, Германия и Франция.
Много интересно по тази логика за конкурентно предимство какво ще стане ако се приложи спрямо САЩ, на ниво държава. За другите държави е несправедливо конкурентното предимство на САЩ. Следвайки логиката, САЩ трябва да бъдат осъдени.
цитат: … Опитът на Google да цифровизира подобни книги е несправедлив, тъй като това ще му даде конкурентно предимство …