Колективната интелигентност надделява над индивидуалния труд. Този модел на работа в съавторство трябва да се използва за подобряване на процесите вътре във фирмата, а не само от авторите на техническа документация (technical writers) и разработчиците в софтуерните компании. С тези думи Присила Бъкли, информационен архитект в SAP, обобщи темата за развитието на комуникациите и значението им в работния процес на компаниите, създаващи програмни продукти.
Бъкли бе специален гост-лектор на втората международна Конференция за автори на техническа документация „Evolution of Technical Communications 2011”, която се организира по идея на Общността на техническите комуникатори у нас.
Присила Бъкли, информационен архитект в SAP, обясни, че след като се въведе т.нар. „дисциплинирана среда”, когато ролите са точно определени, сътрудничеството става продуктивно |
Еволюцията в техническата комуникация, мобилността, социалните мрежи, видеокомуникациите, работата в съавторство и стандартът DITA бяха основните теми, засегнати в презентациите на лекторите от компаниите-организатори на събитието – SAP Labs България, VMware, Software AG и Prosyst. Повече от 60 български техрайтъри, информационни архитекти и мениджъри участваха активно в обсъждането на актуалните проблеми. Те споделиха своя опит в разработването на техническа документация и иновативните подходи за контакт и връзка с потребителите.
В презентацията си Присила Бъкли подробно се спря на резултатите от използването на стандарта DITA (Darwin Information Typing Language). “С въвеждането на този стандарт в Business Objects още през 2006 г. постигнахме 40% намаление на съдържанието, значително автоматизиране на процесите, миграция на над 50 хиляди страници информация, съществено намаляване на разходите за преводи и значително нарастване на удовлетворението на клиентите”, обясни тя.
През миналата година компанията е завършила седем пилотни проекта в Германия, Индия, Франция и България по използване на стандарта. До края на годината в SAP ще бъдат реализирани поне пет проекта по сътрудничеството, а до 2012 г. значителна част от документацията на компанията ще бъде прехвърлена към стандарта DITA. През 2013 г. се очаква въвеждането на уеб-базиран DITA редактор в SAP, допълни Бъкли.
Тя цитира и данни от вътрешно проучване, проведено сред служителите от офисите на компанията в различни части на света. Анализите са показали, че най-големите проблеми пред работата в сътрудничество са културните различия.
„Но след като се въведе т.нар. „дисциплинирана среда” на сътрудничество, когато ролите са точно определени, сътрудничеството става продуктивно”, обясни Бъкли. Според нея, идеята за работа в съавторство по създаването на документация означава всички специалисти от дадена организация да ползват една платформа (напр. wiki), едни и същи инструменти в едно и също пространство.
Гост-лектор на Конференцията бе и Денийс Кизер, директор на отдел „Технически публикации” във VMware (вижте интервю).