Производителите на персонални компютри все още имат шансове да печелят, сочи анализ на Gartner. Спадът в продажбите не означава липса на възможности – на пазара остават привлекателни ниши.
Разбира се, РС-тата вече не са основно средство за достъп до интернет, като отстъпиха първото място на мобилните устройства. В резултат на това в последните пет години продажбите на РС намаляха от 343 млн. през 2012 г. до 232 млн. през 2015 г., докато в стойностно изражение намалението е от 219 до 122 млрд. долара.
Най-печеливша е нишата на ултратънките ноутбуци във високия ценови клас, но дългосрочната перспектива е свързана и с геймърските компютри, сочи анализът на Gartner.
Очаква се ръст в стойностно изражение при скъпите ултрабуци. Gartner прогнозира, че приходите от продажби на подобни компютри ще нараснат с 16% до 34,6 млрд. долара тази година, а през 2019 г. сегментът ще генерира 57,6 млрд. долара, за да стане най-големият от РС пазара.
Производителите са привлечени от скъпите ултратънки ноутбуци, тъй като те генерират по-високи печалби – до 25%, докато РС-тата на цени около 500 долара носят не повече от 5% печалба.
Привлекателен в дългосрочна перспектива е и сегментът на геймърските РС. Въпреки че годишните продажби на компютри за игри възлизат само на няколко милиона броя, средната им цена е по-висока от тази на обикновените РС.
Ще спят под утрта тънък мост, което е бъдещето на мостовото строителство.
Като има печалба що не си заложите апартамента в банката
и отворете едно магазинче за скъпи ултрабуци
да видим догодина под кой мост ще спите.