100-те лева за ООД не се приемат еднозначно

В края на миналата седмица правителството предложи промяна в Търговския закон, според която началният капитал за регистрация на дружество с ограничена отговорност (ООД) става 100 лева вместо сегашните 5 хиляди лева.
Предложението дойде още в началото на годината от Мартин Димитров, настоящ кандидат за лидер на СДС. Тогава той поиска десетократно намаляване на минималния капитал за създаване на ООД – от 5000 на 500 лв., както и намалявяне на сумата, която реално се внася в банката – от 75% на 35% от уставния капитал.
Макар и първоначално да беше приета само втората част от предложението, в крайна сметка, с близо една година закъснение идеята на Димитров е на път да се реализира дори в още по-радикален вариант – предлага се минималният капитал за регистрация на ООД да стане 100 лв. като ключова мярка за подпомагане на малките предприятия.
Защо беше необходимо да се будалкаме една година? На тези хора не им достигна мъжество да приемат нашето предложение и вероятно от дълбоки комплекси направиха свое такова”, написа в своя блог Мартин Димитров.
Важното обаче е, че в крайна сметка усилията, които вложихме, дадоха резултат и ситуацията ще стане по-добра за предприемчивите хора в България”, допълва икономистът от СДС.
Повечето от активните потребители в интернет, изявяващи се във форумите, подкрепят предложението за намаляване на капитала за регистрация на ООД. Според мнозина, подобна мярка ще свали една изкуствена бариера за предприемачите. Обичайната практика в момента е парите да се изтеглят от банката веднага след регистриране на дружеството.
Не липсват обаче и критични коментари на предложението. Във форума на mediapool.bg, например, един от читателите е категоричен, че “това е едно глупаво решение”.
Проблемът на бизнеса не е в изискването за минимален капитал за ООД. Капиталът дори трябва да се увеличи – в Германия е 35 000 евро! Проблемът е в неравнопоставеността между едноличния търговец и ООД, който кара хората да искат да правят ООД-та”, коментира представящият се с псевдоним RGB читател.
Алтернативното предложение е да се приравнят едноличните търговци с ООД-тата, като се намали данъкът върху доходите на ЕТ до 10% (в момента е 15%), както е за всички останали фирми и граждани.
Солидни аргументи срещу намаляване на началния капитал на дружествата с ограничена отговорност има и в коментара на друг форумист: „Ако променят изискването за начален капитал от 5000 лв. на 100 лв., това означава, че търговски дружества, които влизат в договорни отношения за доста сериозни суми, ще носят отговорност до 100 лв. И ако нямат никакво имущество, при неизпълнение на задълженията по договорите контрагентите им са направо свършени. Могат да се удовлетворят (ако дружеството няма други активи) само до размера на 100 лв. Това е абсурд. Пазарната логика изисква вдигане на уставния размер двойно и намаляване на изискването за внесен капитал до 10%, което е съвсем изпълнимо за всеки, който е решил да започне собствен бизнес”, пише Жана д’Арк в mediapool.bg.
В преобладаващата си част коментиращите в блога на Мартин Димитров са настроени позитивно към лансираната от правителството идея на синия икономист. Някои дори виждат пропуснати ползи от забавянето: Жалко не само за изгубената година, жалко е за десетките хиляди неоткрити фирми и неосъществени идеи. Жалко е за стотиците хиляди избрали регистрация на ЕТ по принуда”, пише Борислав Кирилов.
А що се отнася до риска от на практика нулевия праг за регистрация на ООД, интересно мнение споделя Петко Босаков: „Търговският регистър е публичен, всеки може да види кой си, какъв ти е капиталът и да прецени дали да търгува с теб”.

Коментар