Mozilla Foundation се опитва да отвори една от последните части на уеб, в които софтуерните платформи са авторски: видео стандартите. Групата, която стои зад браузъра Firefox, съобщи в своя блог, че отпуска сумата от 100,000 долара на Wikimedia Foundation, в подкрепа на разработването на стандарт с отворен код за интернет видео.
В момента повечето от форматите, които са необходими за създаването на интернет сайт са отворени и могат да се използват безплатно. В това число влиза и HTML, фундаменталният език за дефиниране на една уеб страница.
Нещата с видеото стоят по-различно. Ключовите стандарти за интегриране на онлайн видео се контролират от частни компании – Real Networks, Microsoft и Adobe. Обикновено тези компании изискват лицензна такса от създателите на софтуер за публикуване и обслужване, който използва техните формати.
Сложността произтича и от факта, че в тези формати има други формати. Adobe Flash—най-често използваният метод за публикуване на видео в уеб – преминава към технология за компресиране на видео файлове, наречена H.264.
Тази технология се използва също така и на Blu-ray дискове и много други видео устройства. Компания, наречена MPEG LA, контролира патентите, които стоят зад H.264, и определя лицензната такса за тяхното използване.
Очевидно е, че плащането на всички тези лицензи не е спряло невероятното разпространение на уеб видеото, но комерсиалното естество на използваните формати създава неудобства. За да гледат Flash видео, например, потребителите трябва да изтеглят и инсталират отделен допълнителен софтуер за техните браузъри.
Flash, обаче, е сложен софтуер, който притежава и друга функционалност като добавяне на интерактивност и анимация. Поради своята сложност, той не работи добре на устройства с опростени процесори и малки количества памет.
По тази причина повечето мобилни телефони и телевизионни приставки не показват видео във формат Flash. Изключително популярният iPhone не възпроизвежда Flash видео. Производителят Apple казва, че бързодействието не е достатъчно добро, въпреки че някои се чудят дали компанията не иска да облагодетелства собствения си формат Quicktime.
От Adobe твърдят, че работят над по-олекотена версия на Flash, предназначена за мобилни телефони.
Mozilla подкрепя един видео формат, наречен Theora, който се издава от Xiph.Org Foundation. Някои тестове показват, че качеството на видеото с този формат, не е толкова добро, колкото на H.264. Субсидията на Mozilla е предназначена за отстраняване на този проблем. Подобренията трябва да станат видими в шестмесечен период.
На блога на Wikimedia се казва, че „Wikimedia и Mozilla искат да помогнат за изграждането на уеб, където видео и аудио са първокласни обитатели: лесни за използване и манипулиране от всеки, без задължителни лицензни схеми или други бариери за участие”.
Сумата от 100,000 долара ще се използва в подкрепа на работата на членове на обществото за отворен код с дългогодишен принос към базата с код за формата Ogg Theora/Vorbis и свързаните с него инструменти като библиотеки за търсене в мрежа.
Друг е въпросът дали тези 100,000 долара ще се окажат достатъчни, за да може Theora да се превърне в жизнен конкурент на комерсиалните формати. Дори ако се допусне, че парите ще стигнат, остава съмнението дали Microsoft, Apple и уеб издателите ще възприемат отворения формат.
Инициативата е похвална, тъй като при толкова голям потенциал от видео, доставено чрез интернет, всяка стъпка, която улеснява публикуването на видео съдържание и гледането му на повече устройства, ще бъде от полза за създателите и най-вече за зрителите.
Изключително популярният iPhone не възпроизвежда Flash видео.
Нещо не ми се връзва. Посочвате ваша статия от 19/03/2008, а тази е от почти година по-рано ,
June 20, 2007.
http://news.cnet.com/8301-10784_3-9731969-7.html
Значи някой не харесва ифона и сме преписали без да направим и щракване в гугъл.
Явно някой бърка