Напредък в технологията за печатни батерии

Немски учени успяха за първи път да свържат последователно гъвкави батерии, изготвени по метода на отпечатване.
Специалистите от института за изследвания в областта на електронните нано системи (ENAS) във Фраунхофер са създали източник на захранване с капацитет на изхода 1,5V и 10mAh, респ.
При свързване на няколко батерии в серия напрежението се увеличава до 6V, съобщи TechOn. Печатната батерия е направена от цинк и манган. Някои от нейните компоненти могат да се използват повторно, а самата батерия да се утилизира по естествен начин.
Предимство на новата технология е, че при производството няма брак – материалите се усвояват на 100% от готовата продукция.
Печатните батерии ще намерят приложение за захранване на тънки и гъвкави устройства, вкл. електронни етикети и датчици, както и в медицински стикери, които се поставят на кожата и следят показатели като температура и пулс. В някои случаи батериите ще се обединяват в гъвкави дисплеи и слънчеви елементи в неразделно устройство.
Прототип на новата батерия беше показан на международното изложение за нанотехнологии (Nano Tech 2009). Очаква се серийното производство да започне през четвъртото тримесечие. Цената е около $0,1 на клетка, твърдят разработчиците.

Коментар